INFLATIE VER WEG
Tijdens mijn lessen macro-economie leerde ik de volgende formule (ik had nooit verwacht dat deze nog een keer van pas zou komen), en die wil ik gebruiken om uit te leggen dat het vergroten van het geld aanbod niet per definitie hoeft te betekenen dat we met inflatie te maken krijgen.
MV = PY
Waarbij: M = Geld aanbod, V = omloopsnelheid van geld, P = Prijs level, Y = Reële GDP. Door de geldcreatie stijgt de M (uitgaande dat V gelijk blijft) waardoor rechts de P dan wel de Y moet stijgen. Daarbij zitten nu in een recessie, oftewel negatieve groei, dus Y daalt wat er voor zou zorgen dat de P extra hard moet stijgen: dat zou betekenen inflatie.
We zien echter nu dat de miljarden die door de centrale banken en geldmarkten ter beschikking zijn gesteld nog niet de reële economie bereiken. De banken zitten namelijk op het geld (wat ook niet onlogisch is gezien de problemen die zij nog steeds hebben), waardoor de V daalt. Daarnaast verdwijnt hier en daar nog een paar miljard in het grote zwarte gat, wat er dus er niet voor zorgt dat de M stijgt. Tevens is een behoorlijk gedeelte van het beschikbare gestelde geld door de FED en geldmarkten een lening aan de banken, en moet dus worden terug betaald (of dit gebeurd is de vraag).
Als we kijken naar de consumenten dan hoef ik niet te vertellen dat veel de laatste tijd te veel hebben geleend, denk aan hypotheken (vooral in de VS). Nu we in onzekere tijden leven, zullen de mensen eerst hun schulden af gaan betalen. Daarnaast zullen ze gaan sparen voor het geval dat ze dus bijvoorbeeld ontslagen worden. Dit zorgt dus voor een daling van de V, dus deflatie. Dit gaat in zekere zin ook op voor bedrijven die reserves aanleggen voor slechtere tijden.
Wat we dus nu zien; de daling in de huizenprijzen, de toenemende ontslagen, de toenemende faillissementen, de salarisbevriezingen, de schuldenaflossingen etc., zorgen dus voor deflatie. Hierbij kunnen we zelfs in een deflationaire spiraal komen: Als meer bedrijven moeten bezuinigen of zelfs failliet gaan, verliezen meer mensen hun baan, waardoor deze weer minder hebben uit te geven, en dus moeten wederom meer bedrijven bezuinigen of gaan failliet, etc..
Het laatste land in de historie dat echt te maken heeft gehad met deflatie is Japan. Daar gaat het sinds 1990 al bergafwaarts en de overheid blijft geld bij drukken waardoor het tekort momenteel 180% van het GDP is (en er dus geen hoge inflatie is te zien!). Economen zien de volgende punten onder andere als oorzaak:
- Dalende activa: er was sprake van een bubbel in de aandelen markt en in de huizen markt. Toen deze daalden, verkleinde dit het geld aanbod, en dit zorgde voor deflatie.
- Bedrijven/consumenten die insolvabel waren: Bedrijven en consumenten die in vastgoed hadden geïnvesteerd konden de leningen/hypotheken niet meer betalen door de dalende vastgoed prijzen.
- Banken die insolvabel waren: de banken zagen dat sommige leningen niet meer betaald konden worden. Ze moesten reserves aanleggen voor de afschrijvingen in de toekomst op deze “bad loans”.
- Angst dat banken konden omvallen: consumenten waren bang dat banken zouden omvallen en investeerde in obligaties dan wel goud.
Toevallig genoeg zijn deze 4 punten aan de orde vandaag de dag. Het is zelfs zo dat Ierland, een land wat er heel slecht voor staat, al te maken heeft met deflatie. Ook Spanje, staat er tevens ook slecht voor, melde in maart voor het eerst deflatie. Of ik gelijk heb zal de toekomst ons leren, maar onthoud dat tijdens deflatie de schulden nominaal blijven staan, en de schulden dus zwaarder zullen wegen hoe langer de deflatie aanhoudt.
Update (met dank aan "Obama" hieronder):
Ook Engeland (dat Ijsland achterna gaat ben ik bang) melde deflatie (voor het eerst sinds 1960) voor de maand maart.
voor US Markets
Reacties op dit artikel
- 05-10-2009 23:51
- geplaatst door: nonbeliever
- 05-08-2009 16:16
- geplaatst door: robluns
tot een moment van omkeer?
Waar blijft het probleem van hyperinflatie, ook in een zwart gat?
Dick, dank voor deze herinnering voor mij aan zo'n 50 jaar geleden aan prof. Glasz (R'dam).
- 05-08-2009 14:45
- geplaatst door: DvAntwerpen
- 05-08-2009 11:19
- geplaatst door: klute62
in antwoord op het bericht van: spotgold, Maandag 4 mei, 17:11 uur:
Ik denk eigenlijk niet dat je op de stijgende goudprijs hoeft te gokken. Zolang VS op twee fronten oorlog voert is inflatie de enige manier ze te financieren. De dag dat Obama zegt terug te gaan trekken en ook nog eens het defensiebudget te laten krimpen, dat gaat een pijnlijk moment zijn voor goud.
- 05-08-2009 11:11
- geplaatst door: brouny
inflatie is een zorg voor de toekomst, er is op dit moment niemand die zich daar zorgen over maakt. Bovendien als er in de toekomst hyperinflatie ontstaat zal de schuldenberg als sneeuw voor de zon verdwijnen. En wie is er weer de pineut: WIJ DE GEWONE MAN
- 05-08-2009 04:58
- geplaatst door: nazuzed
Niemand wil nog treasury bonds kopen omdat ze de geld persen vol aan hebben staan.
Met als gevolg dat ze nog meer geld moeten persen, want de gezondheidszorg, leger, e.d. moeten ook nog betaald worden.
De kosten hiervan zijn enorm en dit zal over niet al te lange tijd gaan leiden tot hyperinflatie.
En wat gebeurd er eigenlijk op het moment dat Amerika niet meer de baas kan spelen in de wereld ?
Dan staat Israël er alleen voor en zullen ze zich met hand en tand moeten gaan verdedigen, ik hoef de denk ik niet uit te leggen wat de gevolgen daar van kunnen zijn.
- 05-08-2009 02:10
- geplaatst door: Obama
The Retail Prices Index (RPI) measure of inflation fell to -0.4pc in March, indicating that prices paid by consumers last month were lower than a year ago - a trend not seen since March 1960.
The figure, published by the Office for National Statistics on Tuesday, was roughly in line with economists' predictions of a fall to -0.5pc.
- 05-07-2009 23:46
- geplaatst door: nazuzed
daardoor zal je later dit jaar en volgend jaar veel hogere voedselprijzen gaan zien.
- 05-07-2009 23:13
- geplaatst door: dirk02
Ditzelfde beweer ik al lange tijd, helemaal mee eens. Nazuzed, hou deze bewering op binnenlands gebruik van de munt. De formule is nieuw voor voor mij, nu ben ik helemal zeker.
- 05-07-2009 22:07
- geplaatst door: nazuzed
Ik denk dat ze de dollar nog een halfjaar redelijk op peil kunnen houden, maar dan is het ook wel gebeurd.


