Beursdagboek Trader Guy June 29, 2026, 15:05

...

Wall Street hoger door rotatie maar chip sector zit met de nodige vraagtekens

June 29, 2026, 15:05 | Trader Guy | (0)

USMarkets.nl • Maandag 29 juni 2026
Wall Street opent hoger terwijl chips uit de gratie raken

De week begint op een voorzichtig positieve noot. De VS en Iran troffen dit weekend nog maar eens een staakt-het-vuren na dagen van beschietingen rond de Straat van Hormuz, en futures op Wall Street reageren daar nog maar eens opgelucht op. Maar wie denkt dat alles bij het oude is, kijkt te snel weg van een opvallende verschuiving onder de motorkap van de markt: technologie en halfgeleiders staan onder druk, en de rotatie naar andere sectoren wint aan kracht.


📈 Markten voorbeurs

De Amerikaanse futures staan hoger na het vredesbericht uit het Midden-Oosten. De Nasdaq 100-futures lopen het sterkst op, gevolgd door de S&P 500 en de Dow Jones. Aziatische beurzen sloten al overwegend hoger vanmorgen, Europa houdt zich stabiel met steun vanuit technologie.

De Brent Olie beweegt nauwelijks. De prijs keerde terug naar niveaus van voor de escalatie terwijl Midden-Oosten producenten gewoon bleven laden. Goud daalt licht onder druk van een sterkere dollar, die op weg is naar zijn grootste maandwinst in bijna een jaar.

Op de obligatiemarkt stijgen de rendementen licht. De 10-jaars Treasury staat rond 4,38%. De Federal Reserve blijft het centrale gespreksonderwerp: er is vooralsnog geen signaal dat renteverlagingen nabij zijn.

⚠️ Chips: zijn we bij het hoogtepunt?

Morgan Stanley-strateeg Mike Wilson trekt een opvallende vergelijking: halfgeleiders lijken steeds meer op zilver. Een grondstof die dit jaar hard steeg, en nu afkoelt. De Philadelphia Semiconductor Index (SOX) verloor vorige week bijna 8%, na een stijging van ruim 7% de week daarvoor. Dat soort volatiliteit maakt het moeilijk om grote posities vast te houden.

Wilson ziet 2 concrete kopzorgen: zwakte bij de grote cloud- en infrastructuurbedrijven (hyperscalers), en winstverwachtingen voor chipmakers die historisch hoog zijn opgelopen. Zijn conclusie: de chipmarkt bereikt mogelijk een climax, en andere sectoren zoals consumentengoederen, transport en regionale banken krijgen nu plots de wind mee.

Dat betekent niet dat de chipcyclus voorbij is, maar de periode van automatisch meeprofijt lijkt voorlopig achter ons te liggen. Selectiviteit wordt belangrijker dan ooit.


💼 Bedrijfsnieuws van de dag

Comcast splitst zich op

Comcast gaat NBCUniversal en Sky afsplitsen als zelfstandig beursgenoteerd bedrijf. De kabel- en breedbandactiviteiten blijven in de moedermaatschappij. Het is een grote stap in een sector die door streamingdiensten en advertentieverschuivingen onder druk staat. Het Comcast-aandeel steeg nabeurs al ruim 25% op dit nieuws.

SpaceX naar de Nasdaq 100

Per 7 juli wordt SpaceX (SPCX) opgenomen in de Nasdaq 100. JP Morgan schat dat dit alleen al $4,3 miljard aan passieve instroom kan opleveren via indexfondsen en ETF's. Een opname in de S&P 500 is voorlopig nog niet aan de orde: S&P Global wacht minimaal 12 maanden voor het bedrijf in aanmerking komt.

BT en Verizon bundelen krachten

BT en Verizon vormen een joint venture voor hun internationale zakelijke activiteiten. De combinatie vertegenwoordigt $4 miljard aan omzet en bedient klanten in meer dan 180 landen. Verizon betaalt BT een gelijkstellingsbedrag van $625 miljoen. Opvallend genoeg voeren SpaceX en Charter Communications ook gesprekken over een gezamenlijke mobiele dienst voor Amerikaanse consumenten, wat Verizon en AT&T direct in de weg zou zitten.

Amazon Prime Day: $26,4 miljard in 4 dagen

Consumenten gaven tijdens Prime Day meer dan $26,4 miljard uit, gedreven door sterke kortingen op elektronica en huishoudelijke apparaten. De keerzijde: retailers die meesurfen op de kortingsgolf moeten ook voor de feestdagenperiode blijven korting geven om hun voorraden te blijven slijten.

Schulden als motor voor AI-groei

De grote techbedrijven lenen massaal geld via obligaties, ook in andere valuta dan de $, om investeringen in chips, datacenters en cloudinfrastructuur te financieren. De schuldenberg groeit snel, en dat roept vragen op over de houdbaarheid van de AI-investeringsgolf op de langere termijn.

💡 Opvallend: hefboomhandel op recordniveau

Beleggers lenen op dit moment meer dan ooit om aandelen te kopen. De zogeheten margin debt in de VS steeg met 54% tot een record van $1,4 biljoen in mei, blijkt uit data van Finra. Tegelijk groeit de handel in dubbel- en driedubbel hefboom-ETF's razendsnel, van hedgefondsen tot particulieren op Robinhood.

Dit soort statistieken wakkert historisch gezien de waakzaamheid aan. Niet als bewijs van een nakende crash, maar als signaal dat de markt weinig ruimte heeft voor tegenvallend nieuws. Een kleine schok kan grote gevolgen hebben als iedereen tegelijk de uitgang zoekt.


📅 Agenda deze week

Een verkorte handelsweek vanwege Independence Day op vrijdag 4 juli. Het belangrijkste macro-moment: de banenmarktcijfers (non-farm payrolls) worden naar voren gehaald naar donderdag. Verder staat Nike dinsdag nabeurs in de spotlights met kwartaalcijfers. JPMorgan verlaagde al het koersdoel naar $47, met als voornaamste reden verslechterende macro-omstandigheden.

⭐ Zomeraanbieding
Probeer 2 maanden voor slechts €25

Proefabonnement tot 1 september 2026

Toegang tot al onze dagelijkse updates, handelsplannen, de Dynamische Portefeuille en onze ETF-strategie.

Schrijf je in via de Tradershop
Alle informatie in dit artikel is zo goed als mogelijk gecontroleerd. Een groot deel van de content wordt gegenereerd met behulp van AI, waardoor er eventueel nog kleine foutjes in kunnen zitten. Bronnen: Reuters, MarketWatch, Wall Street Journal, Financial Times, Morgan Stanley Research. © USMarkets.nl 2026. Dit is geen beleggingsadvies.


...

Microsoft slechtste juni sinds 2000, Jobsweek en kwartaaleinde

June 29, 2026, 09:03 | Trader Guy | (0)

US Markets Redactie

Staakt-het-vuren Iran geeft lucht, tech zoekt een bodem


Kwartaalslot en job-cijfers bepalen deze week de toon

Ochtendupdate maandag 29 juni 2026

Stand van zaken

De week begint met voorzichtig optimisme. President Trump kondigde zondagavond via Truth Social een staakt-het-vuren aan met Iran en noemde het akkoord "compleet". Vredesbesprekingen starten binnen 60 dagen, een interim-deal moet de Straat van Hormuz openhouden. We worden het al gewend want het is de zoveelste keer dat Trump dit soort acties onderneemt, blijkbaar om de beurzen te ondersteunen. De reactie op de futures was direct: S&P 500-contracten stijgen, de Nasdaq volgt en ook de Dow trekt ook aan. De olieprijzen blijven stabiel, wat de inflatie enige lucht geeft. Tegelijkertijd begint vandaag ook de jobsweek: donderdag verschijnt het Amerikaanse banenrapport voor juni, wat de toon voor de rest van de maand kan zetten. Vrijdag blijft Wall Street dicht door 'Independence Day'. We krijgen ook te maken met het kwartaaleinde, wat voor extra handelsvolume en rebalancing ofwel "Window Dressing" kan zorgen. In Europa verwacht men een verdeelde start mede door aanhoudende druk op de technologie sectoren en de hernieuwde geopolitieke onzekerheid over de duurzaamheid van het Iran-VS akkoord.

Futures vanochtend: licht hoger dankzij Iran-deal

De futures staan vanochtend licht hoger. Aanleiding is het bericht dat de VS en Iran opnieuw een staakt-het-vuren hebben bereikt, waarbij de Straat van Hormuz open blijft voor commercieel scheepvaartverkeer. Dat drukt de olieprijs opnieuw en geeft de bredere markt enige verlichting op het inflatiefront. Wel is er scepsis: eerder tijdens het weekend dreigde Trump Iran nog met vernietiging na nieuwe aanvallen op schepen. De duurzaamheid van het akkoord staat dan ook ter discussie. In Azie sloot Japan wat lager terwijl Hongkong won. De Technologieaandelen in Azie volgden het zwakke sentiment van Wall Street vorige week. De opening in Europa wordt vanochtend verdeeld verwacht, waarbij techzware indices onder druk kunnen staan en defensieve sectoren het relatief wat beter zullen doen.

Guy Systeem Trading

Nu lid worden voor €25 tot 1 september

Handel met ons mee en ontvang een SIGNAAL zodra wij instappen

Schrijf je in via de Tradershop →

Technische analyse Nasdaq 100

Het EMA-20 is geen steun meer

Nasdaq 100 grafiek 29 juni 2026

Klik op de grafiek voor een vergrote weergave. Bron: TradingView

Nasdaq 100 (dagchart) | 29.118 punten

Steun en weerstand
Directe steun op 28.700, daarna 28.000 en dieper 26.180. Weerstand ligt op 29.700, vervolgens 30.250 en de recente topzone rond 30.750.

Gemiddelden
Het EMA-20 (blauwe stippellijn) staat rond 29.560 en de index noteert er nu onder, wat een eerste negatief signaal is. Het SMA-50 (groene lijn) op 28.880 en het SMA-200 (paarse lijn) op 25.975 houden vooralsnog als vangnet.

Patroon
Na twee mislukte uitbraakpogingen boven 30.750 vormt de grafiek een dubbele top, die gecombineerd met de terugval onder het EMA-20 een verzwakt beeld geeft.

Indicatoren
De RSI staat op 47, het neutrale middelpunt zonder richting. De MACD is negatief met rode histogrambalken, wat bevestigt dat het verkoopmomentum de overhand heeft. Pas boven 29.700 verbetert het beeld.

Technische analyse SOX (Philadelphia Semiconductor)

Micron-rally maskeert breder sectorzwakte

SOX Philadelphia Semiconductor grafiek 29 juni 2026

Klik op de grafiek voor een vergrote weergave. Bron: TradingView

SOX-index (dagchart) | 13.203 punten

Steun en weerstand
Steun bevindt zich op 13.200 en daarna rond 13.050 en 12.500. Weerstand ligt bij 13.500, 14.050 en vervolgens de toppen rond 15.200.

Gemiddelden
Het EMA-20 (blauwe stippellijn) wordt nu getest en het slot komt daar nu net onder, het SMA-50 (groene lijn) zien we rond de 12.010 en dat is nog redelijk ver onder de slotstand van afgelopen vrijdag. De 13.050 zal nu fungeren als eerste steunzone. Het SMA-200 (paarse lijn) staat met 8.525 beduidend lager en speelt op dit moment geen enkele rol van betekenis.

Patroon
De SOX liet gedurende vorige week een gesplitst beeld zien: pure geheugenmakers zoals Micron, Sandisk en Applied Materials schoten stevig omhoog, maar de brede sector herstelde niet mee. De index is vorige week in correctie terrein terecht gekomen, met een verlies van bijna 10% vanaf de recent piek.

Indicatoren
De RSI staat in de neutrale zone, de MACD geeft een licht negatief signaal. De index heeft steun nodig bij de 13.050 om verdere afbrokkeling te voorkomen. Een herstel boven 13.500 zou het technisch beeld wat verbeteren.

AEX index

Oplopende driehoek op een kantelpunt

AEX grafiek 29 juni 2026

Klik op de grafiek voor een vergrote weergave. Bron: TradingView

AEX Index (dagchart) | 1.060,73 punten

Steun en weerstand
Weerstand op 1.070, 1.080 en daarboven de toppen rond 1.090/1.095. Directe steun op 1.055-1.060 met daaronder vooral de 1.031. Ddaarna de 1.015, 1.005 en 983.

Gemiddelden
Het EMA-20 (blauwe stippellijn) staat op 1.061, het SMA-50 (groene lijn) op 1.037 en het SMA-200 (paarse lijn) op 988. De index noteert boven alle 3 de gemiddelden, wat de opwaartse trend bevestigt. Het EMA-20 komt nu wel heel dicht bij de koers.

Patroon
De grafiek toont een oplopende driehoek (ascending triangle) die afloopt. De AEX zit precies op het kantelpunt van dit patroon. Een uitbraak boven 1.080 opent de weg naar nieuwe highs, een val tot onder 1.031 maakt het plaatje minder rooskleurig.

Indicatoren
De RSI staat op 52, nog ruim onder overbought. De MACD laat een licht negatieve kruising zien, wat op korte termijn wat terughoudendheid suggereert. Let ook vandaag op de zwaargewichten zoals ASML als graadmeter voor de AEX.

Iran staakt-het-vuren: kans of nieuwe valse hoop?

Trump kondigde zondagavond via Truth Social nog maar eens een staakt-het-vuren aan met Iran. Het akkoord wordt "compleet" genoemd en de vredesbesprekingen starten binnen 60 dagen. Een cruciaal onderdeel is het openblijven van de Straat van Hormuz voor commercieel scheepvaartverkeer. De olieprijs reageerde onmiddellijk en de Brent daalde weer terug tot rond de $73. Saudi-Arabie hervatte het laden van olietankers in Ras Tanura en de Perzische Golf-export herstelt naar zo'n 75% van het niveau van voor de oorlog.

Toch is voorzichtigheid geboden. Vrijdag tweette Trump nog dat Iran het staakt-het-vuren schond met droonenvallen op schepen in de Straat van Hormuz. De markt haalde er de schouders over op, maar die kwetsbaarheid blijft. Tevens waarschuwt Apollo-econoom Torsten Slok dat goedkopere olie de economie extra kan opwarmen, wat de Fed juist kan dwingen tot een renteverhoging. Het is een scenario waarbij het goede nieuws zijn eigen prijs heeft.

Microsoft: slechtste juni sinds 2000, maar de business draait

Microsoft koerst af op zijn slechtste juniprestatie ooit, met een verlies van meer dan 20% in juni. De marktkapitalisatie is gezakt naar $2,65 biljoen, inmiddels minder dan Nvidia, Apple en Alphabet. Toch is er een bijzondere paradox: de bedrijfsresultaten zijn sterk. Omzet groeide de afgelopen 8 kwartalen elk kwartaal met 16 tot 18% op jaarbasis. De winst versloeg elke keer de Wall Street-verwachtingen. En toch daalt het aandeel meer dan 35% dit jaar tot nu toe.

De oorzaak is één woord: capex. Microsoft's kapitaalinvesteringen in AI-datacenters bereikten vorig kwartaal $38 miljard, een stijging van 63% op jaarbasis. De vrije kasstroom daalde met 10%. Bank of America schat de totale capex voor 2026 op $190 miljard. De vijf grootste hyperscalers samen geven dit jaar meer dan $700 miljard uit aan AI-infrastructuur. Dat is goed nieuws voor chipmakers en geheugenfabrikanten, maar beleggers in softwareaandelen betalen de prijs.

De waardering is zelfs al gedaald naar 20 keer de verwachte winst, het laagste niveau sinds 2016. Intussen houden 53 van 56 analisten een koopadvies aan, met een gemiddeld koersdoel van $561, wat bijna 60% boven de huidige koers ligt. Belegger Michael Burry kocht onlangs LEAP-callopties met een uitoefenprijs van $700 voor december 2028. De fundamenten zijn er. De markt gelooft er nu alleen even niet in.

Bedrijfswinsten op recordhoogte, maar kloof met consument groeit

De definitieve bbp-cijfers voor het eerste kwartaal 2026, donderdag gepubliceerd door het Bureau of Economic Analysis, leverde een positieve verrassing op. De economische groei werd opwaarts bijgesteld naar 2,1% op jaarbasis, tegen 1,6% in de tweede raming. De voornaamste reden was een forse neerwaartse bijstelling van de importgroei. Tegelijk stegen de totale bedrijfswinsten in Q1 naar $4,42 biljoen op jaarbasis, een recordniveau. Als aandeel van het bbp bedragen de winsten na belasting nu 12,4%, het hoogste peil sinds het tweede kwartaal van 2021 en het op-1-na-hoogste niveau in de datahistorie die teruggaat tot 1947.

Het contrast is groot: bedrijven verdienen meer dan ooit terwijl de consument klaagt over hoge prijzen voor boodschappen en benzine. President Trump richtte zijn pijlen donderdag op de oliebedrijven en beschuldigde hen van "gouging" door de lagere olieprijs niet door te geven aan de pomp. De politieke druk op bedrijfswinsten neemt toe, maar voorlopig vormen de hoge marges geen beperking voor de economische groei.

AI-twijfels treffen brede tech, maar slechte nieuws nog niet binnen

De markt worstelt momenteel met een fundamentele vraag: gaan de enorme AI-investeringen van de hyperscalers ooit genoeg opleveren? Het mogelijke uitstel van de OpenAI-beursgang naar 2027 werd vorige week breed uitgelegd als een signaal dat het bedrijf zelf geen goede marktomstandigheden verwacht voor de komende maanden. Dat impliciet pessimisme trof meteen de chip-aandelen extra hard vrijdag. SoftBank verloor meer dan 13% in Tokio als een van de grootste backers van OpenAI.

Er is echter ook een nog een ander geluid. Een rapport van Exponential View, aangehaald door Bloomberg, stelt dat de AI-inkomsten voor het eerst beginnen bij te houden met de enorme kosten van datacenter-infrastructuur. Microns recordcijfers onderstrepen dat de vraagkant van het AI-verhaal springlevend is. De geheugensupercyclus versnelt. Het probleem is niet dat AI niet werkt, het probleem is dat beleggers in softwareaandelen en hyperscalers de kosten nu al voelen terwijl de inkomsten nog moeten komen. Het verdienmodel verschuift van software naar infrastructuur, en de markt repriceert dat nu.

Agenda deze week: jobsrapport donderdag, beurs vrijdag gesloten

Maandag 29/6: Alphabet treedt officieel toe tot de Dow Jones ter vervanging van Verizon. Geen grote macro cijfers verwacht.

Dinsdag 30/6: Consumer Confidence (juni), JOLTS banenopeningen (mei), Chicago PMI. Kwartaalcijfers van Nike en Constellation Brands.

Woensdag 1/7: ADP banenrapport (juni), ISM Manufacturing PMI, S&P Global PMI definitief. Kwartaalcijfers van General Mills.

Donderdag 3/7: Non-farm payrolls juni (het grote banenrapport), werkloosheidscijfer, uurlonen. Men verwacht een aanzienlijk lagere banengroei dan de 172.000 van mei.

Vrijdag 4/7: Wall Street gesloten wegens Independence Day.

Europa opent verdeeld: Iran-optimisme vs. tech-druk

De Europese beurzen worden vanochtend hoger verwacht. De Iran-deal geeft steun aan sectoren als luchtvaart, reizen en consumentenbestedingen, maar de aanhoudende druk op techzware aandelen werkt door. De olieprijsdaling is slecht nieuws voor de energie aandelen, maar goed voor de bredere consument en voor de defensieve sectoren.

De AEX sloot vrijdag op 1.060,7 punten. De index bevindt zich technisch op een beslissend punt in de oplopende driehoek. Een verdeelde opening ligt in de lijn der verwachting. Let op ASML als graadmeter voor de richting van de AEX gedurende de sessie. De DAX sloot vrijdag op 24.671 punten.

Kwartaaleinde, Iran-deal en een zware week voor tech: wat nu?

Morgen krijgen we het kwartaaleinde. Institutionele beleggers herbalanceren portefeuilles (window dressing), wat voor extra handelsvolume kan zorgen in beide richtingen. De markt lijkt overal redelijk voorzichtig op te reageren, niet in paniek te verkopen maar lijkt ook niet in staat zijn om overtuigend te herstellen.

Goldman Sachs liet vorige week weten dat ze nog steeds in een "buy the dip"-modus zitten. Tegelijk zijn de onderliggende spanningen er nog steeds: de inflatie staat op een 3-jaars hoog, de Fed staat klaar om te verhogen en de Magnificent Seven noteerden vorige maand hun slechtste prestatie als ETF. Het beeld is niet zwart-wit.

Ons standpunt: we handelen op signalen, niet op gevoel. De korte termijn is onzeker, maar onze posities zijn klaar voor beide kanten. Onze signalen blijven leidend. Discipline blijft het enige wat telt in een markt die zoekt naar nieuw evenwicht.

Guy Systeem Trading

Volg ons nu voor €25 tot 1 september

Wil je meekijken in het Trading portfolio en de Dynamische Aandelen Portefeuille?

Schrijf je in via de Tradershop →

Uitsluitend informatief. Geen beleggingsadvies. Bronnen: Yahoo Finance, Reuters, CNBC, Bloomberg, BEA, Benzinga, Schwab Market Update. Alle informatie is zo goed als mogelijk gecontroleerd, maar veel wordt gegenereerd met behulp van AI. Er kunnen eventueel nog foutjes tussen zitten. USMarkets.nl is niet aansprakelijk voor beslissingen op basis van deze informatie.

USMarkets.nl  |  Guy Systeem Trading

Tradershop Liveblog


Reageren

Anonieme comments achterlaten is niet toegestaan. Hiervoor moet u ingelogd zijn. Login »
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.