...

TA Special: de AEX

vandaag om 16:05 | Marcel Bronner | (0)

In deze col­umn ga ik de diepte in. Aan de hand van ver­schei­dene grafieken maak ik een uit­ge­brei­de analyse van de AEX


AEX maand­grafiek, lijn­grafiek:

Het is goed te vertellen hoe deze grafiek tot stand komt. Van elke slotko­ers wordt het niveau gepakt en als een punt neergezet. Ver­vol­gens wor­den de pun­ten met elka­ar ver­bon­den en zo ontstaat de lijn­grafiek. Extremen gedurende de maand wor­den dus niet weergegeven, het is alleen de slotko­ers. Met een voor­beeld: als de AEX gedurende de maand uitsch­i­et naar een low van 910 en een high van 1230 en de slotko­ers van die maand is 1.170 dan pakt de lijn­grafiek voor die maand 1.170 en negeert de high, low en alle andere koersen.

De grafiek wordt door­gaans gebruikt om een beeld te kri­j­gen van het koersver­loop op de lange ter­mi­jn. Mijn koer­shis­to­rie gaat niet verder terug dan tot mei 1993. Hier ziet u dat Buy & Hold goed had gew­erkt. Als men niet zenuwachtig wordt als het bloed door de strat­en loopt en niet in paniek verkoopt dan had kopen in 1993 en bli­jven zit­ten tot nu toe zijn vrucht­en afgeworpen.

Als de AEX op het huidi­ge niveau zijn slotko­ers zou neerzetten dan zou dat de hoog­ste ooit zijn.

AEX week­grafiek, bar­chart:

Eén bar is een ver­ti­cale streep met een klein streep­je naar links en een klein streep­je naar rechts. De ver­ti­cale bar geeft de extremen van die week weer, de high en low. Het kleine streep­je naar links is het niveau van de open­ingsko­ers en het streep­je naar rechts is de slotko­ers. Bij een week­grafiek kri­jg je met een bar dus de OHLC van die week.

Op boven­staande week­grafiek van de AEX gaat de koers terug tot in 2022. Ook hier gaat het per sal­do omhoog en ondanks een aan­tal flinke deuken” zou Buy & Hold pri­ma zijn gegaan. Hoe moeil­ijk het is om niet op het laag­ste punt te verkopen weten we alle­maal. Iedereen kent de paniekverkopen.

Ik heb hier een lijn­t­je getek­end. De oran­je sti­j­gende trendli­jn geeft een peri­ode van mooie sti­jging aan. Tevens heb ik de RSI onder de grafiek getekend.

AEX dag­grafiek, Japan­ese can­dle­sticks:

Nu we aan de hand van de hier­boven getoonde grafieken hoe de algemene trend is — sti­j­gend — gaan we eens kijken wat de AEX op een kor­ter time­frame laat zien, de dag­grafiek. Een can­dle” laat net als een bar ook de OHLC zien, maar is iets meer visueel. De extremen, de high en de low, zijn het­zelfde. Je ziet sneller of de slotko­ers hoger was dan de open­ing, want dan is de body” groen. Is de slot echter lager dan de open­ing dan is de kleur van de body rood. 

Mijn per­soon­lijke favori­et is een grafiek met Japan­ese can­dle­sticks, daar haal ik de meeste infor­matie uit. Andere tech­nisch anal­is­ten kun­nen andere voorkeuren hebben. En dat is prima.

In de col­umn van gis­teren meldde ik al dat de koers uit het (hier oran­je) sti­j­gende trend­kanaal was gevallen. Tevens beschreef ik hoe de pull back naar de onderz­i­jde van het trend­kanaal (weer­stand!) was gegaan. De koers van de AEX gaat nu bin­nen het rode blok­je per sal­do zijwaarts. Ik waarschuwde gis­teren voor de gevol­gen van een val uit het rode blok­je, maar van­daag schi­et de koers omhoog, meegesleurd door het ver­haal rond de Amerikaanse rente. De koers bonkt nu tegen de boven­z­i­jde van het rode blok­je aan.

U kunt de hoogte van het rode blok­je pakken en bij een opwaartse uit­braak op het uit­braakniveau zetten voor de (opwaartse) tar­get. Diezelfde hoogte voor de neer­waartse tar­get kunt u onder het uit­braakniveau plakken.

Mar­cel Bron­ner schri­jft als zelf­s­tandig tech­nisch anal­ist columns voor US Mar­kets.

Hij benadert de markt op basis van tech­nis­che analyse. Zijn analy­ses zijn geen beleg­gingsad­vies noch een advies om te kopen of verkopen. U kunt de analy­ses gebruiken als één van de vele com­po­nen­ten om uw besliss­ing op te baseren. 

Schri­jft hij over een aan­deel dat hij in porte­feuille heeft, dan meldt hij dat in die column.


Reageren

Anonieme comments achterlaten is niet toegestaan. Hiervoor moet u ingelogd zijn. Login »
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.