“hallo Guy en iedereen,
ik ben al heel lang lid, wel ff tussendoor weggeweest maar dat was omdat ik zelf de dingen...”
Beursdagboek Trader Guy
vandaag om 08:52
AEX bij de top van de driehoek, record Dow, chipsector verdeeld
vandaag om 08:52
|
Trader Guy
|
(0)
US Markets Redactie
Dow record, chipsector met stevig herstel
Banenrapport donderdag en vrijdag, AEX dicht bij de top
Ochtendupdate woensdag 1 juli 2026
Stand van zaken
Wall Street sloot dinsdag het 2e kwartaal en de eerste jaarhelft af met een tweede opeenvolgende recordsessie voor de Dow Jones. De index klom 0,26% naar 52.319 punten, terwijl de S&P 500 0,79% won op 7.499 punten en het Nasdaq Composite zelfs 1,52% steeg naar 26.214 punten. De chiprally die vorige week nog voor onrust zorgde, vond dinsdag duidelijk hernieuwde kracht, met ASML dat in Amsterdam naar een record steeg en de halfgeleiderindex SOX die de beste eerste jaarhelft ooit noteerde. Nabeurs kwam Nike met kwartaalcijfers die beter waren dan verwacht, geholpen door een verwachte tariefteruggave van bijna $986 miljoen na de uitspraak van het Hooggerechtshof tegen een deel van de importheffingen van Trump. Het aandeel dook eerst tot 8% lager nabeurs, maar herstelde een groot deel van dat verlies. Vandaag starten we met de eerste handelsdag van het 3e kwartaal, vanmiddag krijgen we meteen het ADP banenrapport en de ISM inkoopmanagersindex voor de industrie. Donderdag volgt het grote Amerikaanse banenrapport over juni, vervroegd vanwege de feestdag, want vrijdag blijft Wall Street dicht wegens Independence Day.
Futures vanochtend lager
De futures op de 3 grote Amerikaanse indices wijzen vanochtend op een lagere opening, na de sterke sessie van dinsdag. Beleggers nemen na de forse chiprally zo te zien even wat gas terug en kijken vooruit naar de reeks Amerikaanse data die er deze week nog op de agenda staan. Dat begint vandaag al met het ADP banenrapport en de ISM inkoopmanagersindex, en donderdag het grote banenrapport. De VIX zakte dinsdag ruim 6% naar 16,45 punten, het laagste niveau in weken, wat wijst op een duidelijke afname van de nervositeit op korte termijn. In Europa worden de beurzen vanochtend eveneens wat meer terughoudend verwacht, na de sterke sessie van dinsdag toen de AEX 1,39% won op 1.080 punten en de Duitse DAX 1,5% steeg naar 24.996 punten.
Guy Systeem Trading
Nu lid worden voor €25 tot 1 september
Handel met ons mee en ontvang een SIGNAAL zodra wij instappen
Klik op de grafiek voor een vergrote weergave. Bron: TradingView
Nasdaq 100 (dagchart) | 30.276 punten
Steun en weerstand Directe steun op 30.000 en 29.750, daaronder 28.700 en 28.000, met een diepere vloer bij 26.180. Weerstand blijft de zone rond 30.700-30.750, waar de index de voorbije weken 2 keer werd teruggewezen.
Gemiddelden Het EMA-20 (blauwe stippellijn) staat op 29.650 en de index noteert er nu boven, na het herstel van de voorbije sessies. Het SMA-50 (groene lijn) op 29.020 en het SMA-200 (paarse lijn) op 26.040 liggen beide dieper en bevestigen de opwaartse trend op langere termijn.
Patroon De dubbele top rond 30.750 blijft het belangrijkste technische kantelpunt. De index werd daar de voorbije weken 2 keer teruggewezen, gevolgd door een terugval tot onder het EMA-20. Het herstel van de voorbije dagen brengt de Nasdaq 100 terug richting die weerstandszone, maar zolang er geen hogere top verschijnt blijft voorzichtigheid geboden.
Indicatoren De RSI staat op 57, hersteld van de scherpe terugval van vorige week en nog ruim onder overbought niveau. De MACD ligt nog net onder de signaallijn, wat op een voorzichtig herstel van het momentum wijst zonder dat de trend al overtuigend is gedraaid.
Technische analyse Dow Jones
Consolidatie net onder het record, trend blijft intact
Klik op de grafiek voor een vergrote weergave. Bron: TradingView
Dow Jones (dagchart) | 52.319 punten
Steun en weerstand Steun ligt bij 52.250 met daaronder de 51.500. Verder steun rond de 50.350, met een diepere zone rond 50.000 en 49.200. Boven de koers is er enkel het record van dinsdag bij ongeveer 52.320 als weerstand, waarna de index onbekend terrein betreedt.
Gemiddelden Het EMA-20 (blauwe stippellijn) staat op 51.450, het SMA-50 (groene lijn) op 50.430 en het SMA-200 (paarse lijn) op 48.375. De Dow noteert boven alle 3 de gemiddelden, wat de opwaartse trend stevig bevestigt.
Patroon De index beweegt al maanden netjes binnen een stijgend trendkanaal en test opnieuw de bovenkant daarvan bij het record van dinsdag. De kleine consolidatie van de voorbije dagen net onder die grens is typisch voor zo'n test aan de bovenzijde van een kanaal, voordat een eventuele verdere stijging volgt.
Indicatoren De RSI staat op 65, een gezond niveau dat nog ruimte laat richting overbought maar wel om enige voorzichtigheid vraagt. De MACD blijft boven de signaallijn, al is het verschil kleiner geworden, wat wijst op iets afnemend opwaarts momentum na de sterke rit van de voorbije weken.
AEX index
Driehoek bereikt de top, uitbraak nadert
Klik op de grafiek voor een vergrote weergave. Bron: TradingView
AEX Index (dagchart) | 1.080 punten
Steun en weerstand Steun op 1.070, 1.055 en 1.031, daaronder 1.015 en dieper de 1.005. Boven de koers lopen de 2 lijnen van de driehoek nu vrijwel samen rond de huidige stand, met de toppen van juni als volgende horde daarboven.
Gemiddelden Het EMA-20 (blauwe stippellijn) staat op 1.064, het SMA-50 (groene lijn) op 1.040 en het SMA-200 (paarse lijn) op 990. De index noteert boven alle 3 de gemiddelden, wat de opwaartse trend nog altijd bevestigt.
Patroon De oplopende driehoek heeft zijn top bereikt. De stijgende steunlijn en de dalende weerstandslijn komen nu vrijwel samen bij de huidige koers, wat betekent dat een uitbraak in 1 van beide richtingen dichtbij is. Een doorbraak naar boven zou de weg vrijmaken naar nieuwe records, een terugval onder de steunlijn zou het beeld juist verzwakken.
Indicatoren De RSI staat op 62, nog steeds ruim onder overbought niveau. De MACD zakte net onder de signaallijn, een lichte waarschuwing dat het momentum wat afneemt terwijl de koers dicht bij de top van het patroon blijft hangen. Let vandaag opnieuw op ASML als graadmeter voor de AEX.
Microsoft: de zwakke schakel in de Magnificent Seven
Waar Alphabet en Nvidia de voorbije maanden garant stonden voor de sterkste rendementen binnen de Magnificent Seven, is Microsoft juist de grootste achterblijver geworden. Het aandeel koerst af op een verlies van 18% voor juni, de slechtste maand sinds 2000, en staat zo'n 24% lager sinds januari, veruit het zwakste resultaat binnen de groep. Er is naar schatting ongeveer $857 miljard aan beurswaarde verdampt.
Opvallend is dat Microsoft juist geldt als een van de best gespreide bedrijven binnen AI, met een sterk cloudplatform en de eigen assistent Copilot. Toch kampt het bedrijf met een dubbele tegenwind: beleggers zetten vraagtekens bij de torenhoge investeringen in AI capaciteit, terwijl er tegelijk zorgen zijn dat AI juist de traditionele softwaremarkt van Microsoft zelf zal verstoren. De verwachte koers winst verhouding zakte vorige week naar ongeveer 21 keer, het laagste niveau in 3 jaar.
Bekend belegger Michael Burry kocht recent callopties die uitbetalen als de koers tegen 2028 richting de $700 klimt, wat vorige week vrijdag al voor een rally van 6% zorgde. Ook branchegenoot Oracle kampt met vergelijkbare twijfels bij beleggers, wat erop wijst dat het probleem breder speelt dan alleen bij Microsoft.
Chiprotatie: Nvidia in de min, ASML naar record
Terwijl Nvidia al 6 opeenvolgende handelsdagen zwakker presteert dan de brede S&P 500, wat de langste reeks is sinds september 2025, en inmiddels ongeveer 23% onder de recordslotkoers van $235,47 van 14 mei noteert, gaat het de andere kant van de chipketen voor de wind. ASML steeg dinsdag 6,8% naar een nieuw record in Amsterdam, en ook Amerikaanse branchegenoten Applied Materials en KLA Corp wonnen meer dan 5%. De halfgeleiderindex SOX won de voorbije 2 dagen samen 7,5%.
ASML klom dinsdag naar een nieuw record op de Amsterdamse beurs. Klik op de grafiek voor een vergrote weergave. Bron: TradingView
De verklaring ligt in een duidelijke sectorrotatie: geld stroomt weg bij AI hardware zoals Nvidia en juist naar geheugenchips, nadat Samsung en SK Hynix investeringen van in totaal ongeveer $516 miljard aankondigden voor nieuwe chipfabrieken in Zuid Korea. Voor de toeleveranciers zoals ASML, die de apparatuur leveren voor die nieuwe fabrieken, is dat goed nieuws. Analisten van Susquehanna verwachten dat de markt voor productieapparatuur tegen 2028 kan groeien naar $250 miljard.
Voor Nvidia spelen intussen ook zorgen over de sterk oplopende kapitaaluitgaven van de grote technologiebedrijven, die dit jaar met 70% kunnen stijgen tot meer dan $700 miljard, en de vrees voor een renteverhoging door de Federal Reserve later dit jaar. Wedbush analist Dan Ives merkte op dat een deel van de chipnamen inmiddels als aandelen in een berenmarkt wordt behandeld. ASML rapporteert zijn eigen cijfers op 15 juli.
Bitcoin noteert slechtste maand sinds midden 2022
Bitcoin zakt nu dan toch duidelijk onder de $60.000 en sluit juni af met de slechtste maandprestatie sinds juni 2022, een verlies van ruim 20% voor de maand alleen al. Voor het hele jaar staat de munt al 1/3 ofwel 33% in de min, tegenover een winst van ruim 9% voor de S&P 500, en de munt noteert inmiddels 52% onder het record van vorig jaar. Amerikaanse spot bitcoin ETF's zagen in juni de grootste maandelijkse uitstroom sinds hun lancering in januari 2024, met meer dan $4,1 miljard die de fondsen verlieten.
Analist David Grider van Finality Capital sluit een verdere daling naar $40.000 tot $45.000 niet uit en verwacht voorlopig geen bodem voor september of oktober. Toch is er ook een geruststellend signaal: Strategy, de grootste beursgenoteerde houder van de bitcoin, haalde deze week juist meer dan $1 miljard op om de eigen kasreserve te versterken in plaats van extra bitcoin te kopen, wat de zorgen over de liquiditeit van het bedrijf temperde. Analist Ed Engel van Compass Point wijst er bovendien op dat deze cyclus, in tegenstelling tot eerdere crypto dalingen, tot dusver niet gepaard is gegaan met grote faillissementen in de sector.
Vooruitblik derde kwartaal: gordels om
Het tweede kwartaal van 2026 was op Wall Street ronduit spectaculair. De S&P 500 won 14% en het Nasdaq Composite bijna 20%, terwijl de halfgeleiderindex SOX met een stijging van ruim 80% een historisch record vestigde, zoals ook op de onderstaande grafieken te zien is. Toch lijkt de stemming onder beleggers duidelijk voorzichtiger geworden. De rally wordt weliswaar ondersteund door sterke bedrijfswinsten, met een verwachte winstgroei van 23,1% voor de S&P 500, maar de lat ligt daardoor ook torenhoog voor de rest van het jaar.
Analisten wijzen op 4 concrete zorgen voor de komende maanden. Institutionele beleggers zoals pensioenfondsen moeten door de forse koerswinsten hun portefeuilles herbalanceren, wat verkoopdruk op sommige aandelen kan geven. De nieuwe Fed voorzitter Kevin Warsh houdt de markt in onzekerheid over de te volgen koers. Het gebruik van hefboomproducten en risicovolle ETF's is de voorbije maanden flink toegenomen, dat kan bij tegenwind tot een sneeuwbaleffect van volatiliteit leiden, zoals dat begin juni al zichtbaar was. David Laut van Kerux Financial waarschuwt zelfs al dat de recente onrust wel eens het topje van de ijsberg kan zijn, men sluit een snelle correctie van 10 tot 20% niet uit.
Paniek is voorlopig niet nodig. De bedrijfswinsten blijven solide en de fundamenten van de markt zijn niet plots verdwenen. Maar strategen zoals Lori Calvasina van RBC adviseren beleggers wel om rekening te houden met een minder rechtlijnig parcours. De boodschap voor het derde kwartaal is er een van waakzaamheid, geniet van het succes van de eerste jaarhelft, maar houd rekening met een correctie van minimaal 10%.
Europa: sterk kwartaal afgesloten
De Europese beurzen sloten dinsdag het tweede kwartaal sterk af. De AEX won 1,39% en eindigde op 1.080 punten, geholpen door de recordsessie van ASML. De Duitse DAX steeg 1,5% naar 24.996 punten. Vanochtend wordt een terughoudender opening voorzien, in lijn met de lagere indicatie die we zien via de Amerikaanse futures.
Beleggers in Europa kijken net als in de VS uit naar de Amerikaanse data later deze week, en houden verder de voorlopige eurozone inflatiecijfers voor juni in de gaten, die vanochtend worden gepubliceerd. De AEX zit technisch op een beslissend punt nu de oplopende driehoek zijn top heeft bereikt. Let op ASML als graadmeter voor de richting van de AEX gedurende de sessie.
Agenda deze week: banenrapport donderdag, feestdag vrijdag
Woensdag 1/7: ADP banenrapport (juni), ISM Manufacturing PMI, S&P Global PMI definitief, voorlopige inflatiecijfers eurozone (juni). Kwartaalcijfers van General Mills.
Donderdag 2/7: Non farm payrolls juni (het grote banenrapport, vervroegd wegens de feestdag), werkloosheidscijfer, uurlonen. Verwacht wordt een banengroei van ongeveer 100.000, een duidelijke vertraging tegenover de 172.000 van mei, met de werkloosheid naar verwachting stabiel op 4,3%.
Vrijdag 3/7: Wall Street gesloten wegens Independence Day.
Kwartaalstart met dubbel gezicht: wat nu?
Vandaag begint het 3e kwartaal, en de eerste indruk is er een van 2 gezichten. Aan de ene kant zette de Dow Jones dinsdag zijn record scherper en klom de AEX naar het hoogste niveau in weken maar tot een zware weerstand. Aan de andere kant tonen Microsoft en Nvidia dat niet elk AI gerelateerd aandeel in dezelfde stroomversnelling zit, en blijft bitcoin opvallend verder wegzakken.
Die spreiding binnen de markt is op zich geen slecht teken, het toont dat beleggers selectiever worden in plaats van blindelings alles te kopen dat met AI te maken heeft. Toch vraagt een week met zoveel Amerikaanse data, van het ADP rapport vandaag tot het banenrapport donderdag, om extra alertheid.
Ons standpunt: we proberen te handelen op signalen, niet zo zeer op gevoel. De korte termijn blijft hoe dan ook onzeker, maar onze posities zijn voorbereid op alle scenario's. Onze signalen blijven leidend, discipline blijft het enige wat telt in een markt die op zoek is naar nieuw evenwicht.
Guy Systeem Trading
Volg ons nu voor €25 tot 1 september
Wil je meekijken in het Trading portfolio en de Dynamische Aandelen Portefeuille?
Uitsluitend informatief. Geen beleggingsadvies. Bronnen: Yahoo Finance, Reuters, MarketWatch, CNBC, Bloomberg. Alle informatie is zo goed als mogelijk gecontroleerd, maar veel wordt gegenereerd met behulp van AI. Er kunnen eventueel nog foutjes tussen zitten. USMarkets.nl is niet aansprakelijk voor beslissingen op basis van deze informatie.
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.