“Jammer genoeg heb ik een aantal keren ingestapt en juist met verlies moeten afsluiten.
Ik ben nu opnieuw begonnen,...”
US Markets Redactie
US Markets Nieuwsbrief
Zaterdag 18 april 2026
•
Week 16
•
Weekoverzicht
Hormuz gaat open, S&P 500 breekt verder uit boven 7.100 voor het eerst ooit. Nasdaq en Nasdaq 100 nu met 13-daagse streak wat ongezien is. Records over de gehele lijn.
door Trader Guy
Week 16 was een week van historische records. Woensdag 15 april doorbreekt de S&P 500 voor de allereerste keer de 7.000-grens. De NDX boekt een 12-daagse winststreek, slechts de derde keer since 1990. De SOXX noteert acht opeenvolgende intraday records. Donderdag 16 april: Libanon-Israel 10-daags bestand, een nieuwe doorbraak in de diplomatieke puzzel. Vrijdag 17 april: Iran opent de Straat van Hormuz. Brent kelders 11% op de dag. Dow +1,8%, S&P +1,2%, Nasdaq 100 +1,5%, bijna alles op nieuwe records. Bitcoin stijgt naar $77.000, een twee-maands high. Op weekbasis wint de Nasdaq 100 ruim 6%, de S&P 500 4,5% en de Dow 3,2%. Bijna 3.850 punten voor de Nasdaq 100 in 13 sessies, zoals op de grafiek staat: onwerkelijk en ongezien.
01 • Slotsessie Week 16
Vrijdag 17 april: Hormuz open, S&P 500 record op 7.126, Nasdaq en Nasdaq 100 een 13-daagse reeks
De slotweek van week 16 was spectaculair. Vrijdag 17 april kondigt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X aan dat de Straat van Hormuz "volledig open" is voor commercieel verkeer voor de resterende periode van het bestand. President Trump bevestigt onmiddellijk op Truth Social. De markten exploderen. S&P 500 sluit op een nieuw all-time high van 7.126,06. De Nasdaq en de Nasdaq 100 boeken hun 13e opeenvolgende winstdag, pas de 3e keer dat dit voorkomt sinds 1990. De Brent olie keldert 9% op de dag naar $91.
En toch komen er alweer twijfels tijdens het weekend want de Straat van Hormuz meldde dat er een tanker onder vuur werd genomen door Iraanse kanonneerboten tijdens de doorvaart. Dit gebeurde nadat het Iraanse leger had aangekondigd datde beperkingen op de belangrijke waterweg opnieuw worden ingevoerd vanwege "herhaaldelijk schending van het vertrouwen" door de VS.
S&P 500: weekslot 7.126,06 (NIEUW RECORD). Weekwinst +4,5%. Eerste keer ooit boven 7.100 (vrijdag 17 april). Achtste all-time high al in 2026. RSI op 73 nu wel behoorlijk overbought. MACD 65,62 sterk positief.
Dow Jones: weekslot 49.447. Weekwinst +3,2%. De RSI 69, nadert overbought. MACD 360 sterk positief. Weerstand op 49.600 en record 50.500.
NDX (Nasdaq 100): weekslot 26.672 (NIEUW RECORD). Weekwinst +6,2%. Bijna 3.850 punten in 13 sessies. 13-daagse winststreek: pas de 3e keer sinds 1990. De RSI op 75 is sterk overbought. MACD met 307 ook historisch sterk.
SOXX (Philadelphia Semiconductor): achtste opeenvolgende record. 13-daagse winststreek. Semis blijven de absolute motor van de rally.
AEX: sloot op 1.023,68 (+0,7% vrijdag). Weekwinst 1,3%. Shell daalde 5,5% door dalende olieprijzen en dat vooral drukte de index. DAX: 24.702 (+2,3% vrijdag). en 3,8% op weekbasis.
Brent-olie: kelderde vrijdag 9% naar $91 en dat is de laagste prijs sinds het begin van de oorlog. Kerosineprijs daalt, luchtvaart wint. Air France-KLM won vrijdag ruim 7%.
Bitcoin: steeg naar $76.000 (twee-maands high). +5% op dagbasis na de heropening van de Hormuz-straat. Bijna $400 miljoen aan shortposities geliquideerd. Totale cryptomarkt boven $2,7 biljoen.
Een week vol mijlpalen. Woensdag 15 april: de S&P 500 sluit voor de allereerste keer in de geschiedenis boven de grens van 7.000, op berichten dat het Israel-Libanon bestand van 10 dagen een belangrijke succesfactor is voor een breder Iran-akkoord. Donderdag 16 april: Nasdaq sluit voor de twaalfde opeenvolgende dag positief, een zeldzaamheid die slechts drie keer voorkwam sinds 1990. De SOXX (Semiconductor ETF) noteert 8 opeenvolgende all-time highs. Vrijdag 17 april: Iran meldt dat de Straat van Hormuz volledig open gaat voor commercieel verkeer. Dow Jones sprint 850 punten omhoog. S&P sluit op 7.126 (record). de Nasdaq 100 sluit op 26.672 (record). Weekwinst NDX: 6,2%. Dow: 3%. Bankencijfers (Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley) vallen sterk uit en bevestigen de AI-gedreven groei. Netflix rapporteerde een zwakkere outlook en verloor vrijdag bijna 10% maar de tech index kan de recordreeks vasthouden.
De Bitcoin klimt naar twee-maands high van $76.000 na de straat van Hormuz-heropening.
De Bitcoin reageerde explosief op de heropening van de Straat van Hormuz. De koers bereikte even de $77.000, het hoogste niveau in twee maanden, maar staat vanmorgen rond de $76.000. Op de dag van de aankondiging over de heropening gingen er heel snel voor bijna $400 miljoen aan shortposities weg. De totale cryptomarkt sprong boven $2,7 biljoen. De Fear & Greed Index steeg naar 63 ("Greed"), en dat is voor het eerst in maanden boven neutraal.
De Ethereum steeg naar $2.440, Solana boven $90. BlackRock zou voorafgaand aan de Hormuz-melding meer dan $500 miljoen in Bitcoin hebben ingenomen. Technisch richt Bitcoin zich op de weerstand bij $80.700 (rode horizontale lijn op de grafiek). Een doorbraak opent het pad naar $86.750 (SMA-200) en het EMA-20 op $72.500. Het SMA-50 op $70.250 kan een nieuw steunniveau worden. De dalende wig is doorbroken: structureel bullish.
Crashwaarschuwing: CAPE-ratio op 39, Buffett Indicator op 195%, Moody's recessie op 49%
100 jaar geschiedenis • Shiller P/E gevaarlijk hoog • RSI S&P 500 overbought op 73
Terwijl records worden gevierd, klinken er uiteraard ook waarschuwingen. De Shiller CAPE-ratio (cyclisch gecorrigeerde koers-winstverhouding) staat op 39, meer dan het dubbele van het langetermijngemiddelde en dicht bij het all-time record van 44 uit 1999 vlak voor de dot-com crash. Elke keer dat de CAPE boven 30 bleef gedurende minstens twee maanden (slechts zes keer in een 155 jaar lange geschiedenis) volgde er een marktdaling van 20% tot zelfs 90%.
Ook de Buffett Indicator (marktwaarde/BBP) staat op 195%. Moody's AI-recessiemodel staat op 49% kans op een recessie, net onder de historische drempel van 50% waarbij een recessie vrijwel altijd volgde. Veteraan Marc Chaikin (50 jaar ervaring op Wall Street, en de uitvinder van de Chaikin Money Flow Oscillator) schat de kans op een bearmarkt dit jaar (2026) op 65%. Goldman Sachs waarschuwde eerder voor een terugval van de S&P 500 naar 5.400 als de Hormuz-situatie verslechtert. De S&P 500 handelt nu op 22x forward P/E, ver boven het 10-jaarsgemiddelde van 17,8.
Dit zegt niets over timing, maar statistisch is het aandacht waard. En denk eraan dat als er een recessie komt de forward P/E bij een stabiele stand rond de 7.126 waar de S&P 500 nu op staat heel snel verder zal oplopen, laat staan als de index nog verder stijgt de komende weken op het sentiment dat nergens op slaat.
De Europese beurzen sloten de week positief af. De Stoxx Europe 600 won 2% op weekbasis en sloot vrijdag 1,6% hoger. De DAX steeg vrijdag 2,3% naar 24.702. In Amsterdam remde Shell (-5,5%) de AEX die slechts 0,7% won met een slot op 1.023,68. Zonder Shell-effect had de AEX de weekwinst van de omringende beurzen kunnen evenaren. Air France-KLM sprong met ruim 7% omhoog na de Hormuz-opening: lagere kerosinekosten zijn een directe reddingslijn voor de luchtvaartsector. ArcelorMittal (+4,7%), CVC Capital (+3,9%) en Prosus (+3,7%) leidden de dans in Amsterdam. TSMC rapporteerde dat de kwartaalomzet met 35% steeg door de AI-chipvraag. Dat zorgde ervoor dat de chipwaardes door heel Europa opliepen vrijdag. De Bund-rente zakte onder 3% op verwachting dat de ECB later dit jaar ruimte heeft voor renteverlagingen nu de olieprijs daalt. De euro/dollar steeg richting de $1,18.
nieuw Proefabonnement • Guy Systeem Trading
Nu proberen voor €29 • TOT 1 JULI 2026
Wekelijkse tradingplannen, concrete signalen via sms en e-mail, toegang tot de dynamische aandelenportfolio en ETF-strategie.
S&P 500 boven 7.100, de Nasdaq 100 +3.850 in 13 sessies. Hormuz open. Bitcoin tot 2-maands TOP.
De S&P 500 brak woensdag 15 april voor de allereerste keer de 7.000-grens. Vrijdag sloot de index op een nieuw record dat uitkomt op 7.126. De Nasdaq 100 boekte een 13-daagse winststreek en staat op 26.672: bijna 3.850 punten gewonnen in 13 sessies. De SOXX noteert acht opeenvolgende intraday all-time highs ofwel records. Ook de Dow Transport zet de opmars onverminderd voort.
Vrijdag 17 april: Iran opent de Straat van Hormuz. Brent -9% op dag naar $91. Bitcoin naar $77.000 (twee-maands high). Luchtvaart springt omhoog. Shell zakt 5,56%.
Donderdag 16 april: 10-daagse Israel-Libanon wapenstilstand. Goldman Sachs, Bank of America en Morgan Stanley rapporteren sterk Q1. TSMC Q1-omzet +35%. Verder loopt het "staak-het-vuren" af op 22 april
"Bijna 3.850 punten in 13 sessies is echt onwerkelijk en ongezien."
"The passage for all commercial vessels through Strait of Hormuz is declared completely open for the remaining period of ceasefire."
Iraans minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi • 17 april 2026
06 • Vooruitblik Week 17
Week 17: ceasefire verloopt op 22 april, dan komen ook de Tesla Q1 cijfers en spreken er enkele Fed-leden.
Het tweewekelijkse US-Iran bestand loopt af op 22 april. Of er een verlenging komt, en of de Straat van Hormuz dan volledig open blijft, bepaalt het marktsentiment voor week 17. Fundamentele verschillen over het Iraanse nucleaire programma maken een snelle en permanente deal onwaarschijnlijk. Golf-staten schatten dat een volledig akkoord nog minstens zes maanden op zich laat wachten.
Tesla rapporteert Q1-cijfers na beurs op 22 april. Verwacht EPS: $0,33, omzet $22,7 miljard. Na acht verliesweken en een deliveries-miss in Q1 (358.000 vs verwacht 365.000) is dit het cruciale moment. RSI bij de S&P 500 zeer hoog (73) en de Nasdaq 100 RSI ook heel hoog (74). Beiden zijn overbought, een korte correctie is statistisch gezien normaal na zo een reeks.
Macro-agenda • Week 17 (21-25 april 2026)
Maandag 20/4Reactie markten op weekend-Iran-diplomatie • Ceasefire verloopt 22 april
Dinsdag 22/4Iran-bestand VERLOOPT • Tesla Q1 cijfers nabeurs • Fed-speakers
Woensdag 23/4Wekelijkse olievoorraden VS • Beige Book Fed
Donderdag 24/4 PMI cijfers VS • Philadelphia Fed
Dinsdag 29/4Alphabet Q1 • Microsoft Q1 • Meta Q1 • Amazon Q1 na beurs
Deze nieuwsbrief is uitsluitend informatief bedoeld en vormt geen beleggingsadvies. Beleggen brengt risico's met zich mee. U kunt uw inleg (gedeeltelijk) verliezen.
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.