“Hallo allen, Ik sta op het punt om een abonnement te nemen op Aex Systeemtrading. Ik lees heel veel positieve...”
Beursdagboek Trader Guy
vandaag om 09:50
Nieuwsbrief week 45: Zwarte donderdag voor de chip sector
vandaag om 09:50
|
Trader Guy
|
(0)
US Markets Redactie
US Markets Nieuwsbrief
Zaterdag 7 november 2026 • Week 45 • Weekoverzicht
Zwarte donderdag voor de chipsdoor Trader Guy
Wat een week. Donderdag 5 november zakte de Nasdaq 5,5% weg, de zwaarste dagdaling sinds april 2025, met de chipsector en de AI koplopers voorop. Vrijdag volgde een deels herstel dankzij sterke Amerikaanse banencijfers, met vooral de SOX en de Nasdaq 100 die een deel van het verlies van donderdag goedmaakten. Toch sluiten de meeste indices de week in het rood, op de Europese beurzen na die minder direct geraakt werden door de chipschok.
01 • Slotsessie Week 45
Banencijfers tillen de markt even uit het dal
De slotsessie van vrijdag 6 november stond in het teken van herstel na de klap van donderdag. Een sterk Amerikaans banenrapport joeg de rente omhoog, maar gaf beleggers ook vertrouwen dat de economie overeind blijft, en dat zorgde voor koopvraag in de zwaarst getroffen hoek van de markt. De S&P 500 sloot 0,31% hoger op 7.377 punten, de Dow Jones gaf nog 0,46% prijs en eindigde op 51.286 punten, terwijl de Nasdaq Composite 1,09% won op 24.579 punten. De Nasdaq 100 klom 1,35% naar 26.990 punten en de SOX, de chipindex, veerde 4,21% op naar 9.390 punten na de ineenstorting van donderdag.
Op weekbasis blijft het beeld somber voor de Amerikaanse techhoek, met de SOX als grootste verliezer met 12,15% en de Nasdaq 100 met 4,91% lager. In Europa hield de AEX relatief goed stand met een weekverlies van 1,22% op 1.120,5 punten, terwijl de BEL 20 en de CAC 40 de week juist met winst afsloten, met de BEL 20 als sterkste index van de 10 deze week.
Slotstanden week 45
Index
Slot
Vrijdag
Week
S&P 500
7.377
+0,31%
-2,68%
Dow Jones
51.286
-0,46%
-0,94%
Nasdaq Composite
24.579
+1,09%
-3,37%
Nasdaq 100
26.990
+1,35%
-4,91%
SOX ZWAKSTE
9.390
+4,21%
-12,15%
Russell 2000
2.754
+0,89%
-2,05%
AEX
1.120,5
-0,77%
-1,22%
BEL 20 STERKSTE
5.996
-0,32%
+2,66%
CAC 40
8.139
-0,81%
+2,13%
DAX
25.820
-1,92%
+0,01%
Klik op de afbeelding om deze op volledig formaat te bekijken.
De visie van Trader Guy
De laatste dag van de week was opnieuw nogal wispelturig. De meeste indices verloren opnieuw terrein, al was er ook een technisch herstel te zien, ofwel zo'n herkenbare rebound bij de indices die donderdag het meest waren gezakt, waaronder de SOX index, de Nasdaq en de Nasdaq 100. De margin calls van donderdag, waarbij een broker bij een snelle koersdaling automatisch posities sluit of extra onderpand eist omdat de lening niet langer gedekt is, en die daardoor de daling verder versterken, hakken er nog steeds in bij beleggers die hele grote risico's hebben genomen in de aanloop richting de top. De sectoren die het zwaarst onder vuur lagen waren de chipbedrijven maar ook de AI koplopers.
Zelf hebben we donderdag ook een tik om de oren gekregen, want we hadden posities openstaan toen de daling begon. We zijn er wel heel snel uit gestapt en hebben dus de stoploss genomen om erger te voorkomen.
Daarna hebben we met enkele nieuwe posities dicht bij de bodem meer dan de helft van het verlies weer goedgemaakt vrijdag, zodat we in totaal wel wat schade hebben opgelopen maar we zijn zeker niet door het ergste getroffen. Nu zitten we redelijk safe met nog 1 positie op een brede index waar er nog wat extra herstel op kan komen gedurende de komende week.
Ik moet nu nog even goed overwegen wat de volgende stap zal worden. De kans op een verdere daling sluit ik zeker niet uit, maar het begint wel op een correctie te lijken, doorgaans een daling van 10% tot net onder 20% vanaf de top, en het begint ook te lijken op een bear market, een daling van 20% of meer vanaf de top waarbij ook de trend omslaat en de koers onder het 200 daags gemiddelde duikt.
Dan krijg je ook vaak te maken met bear market rally's, stevige maar tijdelijke oplevingen van 5% of meer binnen die dalende trend zonder dat de trend zelf omdraait, en die kunnen vrij heftig zijn. Er zal extra aandacht nodig zijn om het juiste momentum te vinden.
Blijf ons volgen want ik denk dat het nodig zal zijn, zeker voor beleggers en traders die nog weinig ervaring hebben met dit soort markten. Zelf heb ik er al een paar meegemaakt in al die jaren dat ik met de beurs bezig ben.
Enkele weken geleden heb ik er al voor gewaarschuwd dat er vrij snel een correctie op de markten zou komen, en dat tot wel 40%. Bij de SOX hebben we die nu al te pakken, en de Nasdaq 100 ging al tot -15% vanaf de top. Dan hebben we nog niet over de Dow Jones en de S&P 500, die nog redelijk overeind blijven maar later deze maand ook kunnen volgen met de daling. Ik verwacht niet dat deze indices zo diep zullen gaan. Ik schat in dat we hier moeten rekenen op een daling vanaf de top van tussen de 10 en 15% en mogelijk met een uitschieter tot maximaal 20%. Vanaf de top, wel te verstaan.
In deze markt is coaching wel iets wat veel beleggers nodig hebben, volg US Markets daarom tot 1 januari via de aanbieding, zodat je van dit alles niets hoeft te missen. Ik zal er zo scherp mogelijk op zitten de komende weken en nogmaals het zal meer dan nodig zijn.
02 • Marktthema's Week 45
4 thema's van de week
Zwarte donderdag voor chips en AI
Donderdag 5 november werd de zwaarste beursdag voor techaandelen sinds april 2025. De Nasdaq verloor 5,5% nadat de verkiezingsuitslag van dinsdag onzekerheid bracht over de bouw van nieuwe datacenters in de Verenigde Staten. In 10 staten stonden in totaal 41 lokale stemmingen over datacenterbeperkingen op de agenda, en op 1 uitzondering na stemden kiezers daar tegen verdere uitbreiding. Juist de staten met de grootste AI datacenterplannen, waaronder Texas, Ohio en Georgia, kozen een Democratische gouverneur of senator, wat beleggers deed vrezen voor vertraging in de miljardeninvesteringen van de grote technologiebedrijven. Nvidia en Qualcomm verloren beide meer dan 9%, Nvidia alleen al zag bijna $450 miljard aan beurswaarde verdampen. AMD, Micron, ARM en Applied Materials noteerden zelfs dubbele cijfers lager en ook Tesla en SpaceX gingen meer dan 9% onderuit.
Vrijdag, banencijfers en een gedeeltelijk herstel
Vrijdag draaide het beeld wat om maar nog beperkt tegenover de cijfers van donderdag. Een Amerikaans banenrapport dat ruim boven de verwachting uitkwam gaf beleggers het vertrouwen dat de economie de schok van donderdag kan opvangen, en joeg kopers even terug naar de zwaarst geraakte chip en AI namen. De SOX won 4,21% en de Nasdaq 100 klom 1,35%, al bleef de Dow Jones met een verlies van 0,46% achter. De sterke banencijfers duwden tegelijk de rente omhoog, de rente op 10 jaar steeg naar een niveau van 4,86%, omdat beleggers nu rekening houden met een minder snel tempo van renteverhogingen door de Federal Reserve. De angstmeter VIX leverde 9% in naar 25,64 punten, een teken dat de paniek van donderdag wat minder werd.
Margin calls en gedwongen verkopen wereldwijd
De schok bleef niet beperkt tot de Verenigde Staten. In Azië zakte de brede MSCI Asia Pacific index tot 5,3%, de Zuid Koreaanse Kospi verloor zelfs 8,8% en moest de handel tijdelijk stilleggen. Hedgefondsen met grote, geconcentreerde posities in chip en AI aandelen kregen te maken met margin calls (gedwongen verkopen), met name bij beleggers in Hongkong en Taiwan. Volgens schattingen van Goldman Sachs daalden Aziatische aandelen hedgefondsen in oktober gemiddeld 9,4%, waarbij sommige fondsen die zich specifiek op China richten tot 11% verloren. De beweging laat zien hoe snel een koersdaling zichzelf kan versterken zodra beleggers met geleend geld posities moeten afbouwen.
Rente en de volgende stap van de Federal Reserve
Met sterke banencijfers in de hand wordt de volgende rentestap van de Federal Reserve weer spannender. De rente op 10 jaar staat nu op een niveau van 4,86% en de rente op 30 jaar op 5,26%, beide hoger dan een week eerder. Een hogere rente maakt lenen duurder voor de bedrijven die het hardst groeien op schuld, juist de AI en chipbedrijven die deze week al onder vuur lagen. Komende week staan er enkele Amerikaanse inflatiecijfers zoals de CPI centraal, een cijfer dat sterk kan meewegen in de volgende beslissing van de Fed.
03 • Bedrijfsnieuws
Wat verder nog opviel
Naast de brede marktbeweging viel er deze week ook op aandelenniveau genoeg te noteren. Airbnb knalde omhoog na sterke kwartaalcijfers en een optimistische blik op 2026. Intel rapporteerde een omzetsprong van 78% in de datacentertak, maar het aandeel kreeg toch klappen door een zwakker dan verwachte vooruitblik, gehinderd door het wereldwijde geheugentekort dat de prijzen opjaagt. Scottish Mortgage, een bekend Brits beleggingsfonds, bleek bij de halfjaarcijfers een deel van zijn belang in SpaceX te hebben verkocht en nam zelfs volledig afscheid van Tesla. Bij Qualcomm zat het probleem niet in de vraag maar in het aanbod, CEO Cristiano Amon liet weten dat het datacenteronderdeel van het bedrijf groeit maar wordt afgeremd door onvoldoende productiecapaciteit.
Proefabonnement • Guy Systeem Trading
Nu proberen voor €29 tot 1 januari 2027
Duidelijke tradingsignalen op indices, aandelen en ETF's, zowel LONG als SHORT, met concrete instapzones, koersdoelen en stops per positie. Vorige week maakte juist het verschil om met een plan te werken
Inschrijven via https://www.usmarkets.nl/tradershop
Resultaten Guy Systeem Trading, 12 afgesloten maanden en tussenstand nov 2026
Maand
Resultaat
November 2025
€3.801
December 2025
€1.204
Januari 2026
€151
Februari 2026
€3.202
Maart 2026
€2.197
April 2026
-€940
Mei 2026
€1.268
Juni 2026
€601
Juli 2026
€837
Augustus 2026
€931
September 2026
€896
Oktober 2026
€1.506
November 2026 (tussenstand)
-€608
Totaal t/m tussenstand nov 2026
€15.046
Resultaten zijn een indicatie op basis van afgesloten posities, geen garantie voor de toekomst.
04 • Technische Analyse
6 grafieken, met vooral de chipschade in beeld
AEX Index AEX
vrijdag -0,77%
Klik op de grafiek om deze op volledig formaat te bekijken.
De AEX sloot vrijdag 0,77% lager op 1.121,5 punten en daarmee verliest de index deze week per saldo 1,22%. De koers noteert onder het EMA-20 van 1.130 maar nog net boven het SMA-50 op 1.119, terwijl het SMA-200 op 1.060 nog ruim onder de koers ligt en de langetermijn trend dus stevig opwaarts blijft. Belangrijke weerstand ligt bij 1.148, steun ligt gelaagd bij 1.115, 1.105 en dieper bij 1.090. In de grafiek is een mogelijke dubbele top rond de weerstand van 1.148 te herkennen.
Kort samengevat
Koers zakte deze week terug onder het EMA-20 van 1.130, een kortetermijn waarschuwing na de stijging van de voorbije weken.
Boven het SMA-200 van 1.060 blijft de langetermijntrend opwaarts
Een mogelijke dubbele top rond de weerstand van 1.148 houdt verder herstel voorlopig in toom.
De steun bij 1.115 en 1.105 ving de daling deze week nog op.
De Bollinger Bands liggen tussen 1.122 en 1.146 met een basislijn op 1.134, een relatief smalle band die op een gematigde volatiliteit wijst vergeleken met de Amerikaanse indices deze week.
Voor de komende sessies is het vooral kijken of de steun bij 1.115 standhoudt, een doorbraak daaronder opent de weg naar 1.105 en 1.090, terwijl herstel boven 1.130 de weg vrijmaakt richting de weerstand van 1.148.
DAX Index DAX
vrijdag -1,92%
Klik op de grafiek om deze op volledig formaat te bekijken.
De DAX verloor vrijdag 1,92% en sloot op 25.820 punten, al blijft de weekbalans met +0,01% nagenoeg ongewijzigd. De koers noteert nog boven het EMA-20 van 25.734, het SMA-50 van 25.555 en het SMA-200 van 24.925,, waarmee de opwaartse trend op alle fronten intact blijft. Weerstand ligt bij 26.600, de eerstvolgende steun ligt bij 24.750.
Kort samengevat
Koers noteert nog altijd boven het EMA-20, het SMA-50 en het SMA-200, de opwaartse trend blijft dus intact.
De daling van 1,92% op vrijdag breekt wel met het sterke herstel van de voorbije weken.
Het momentum staat nog ruim positief, wat wijst op aanhoudende koopkracht op iets langere termijn.
De weerstand bij 26.600 blijft vooralsnog een moeilijke horde.
De Bollinger Bands liggen tussen 24.924 en 26.341 met een basislijn op 25.633, een bredere band dan vorige week, wat de toegenomen onrust in de markt weerspiegelt.
Voor de komende sessies blijft 24.750 de sleutelsteun, zolang die standhoudt blijft het opwaartse beeld overeind, een directe test van de weerstand bij 26.600 ligt bij aanhoudend herstel binnen bereik.
Dow Jones Industrial Average DJI
vrijdag -0,46%
Klik op de grafiek om deze op volledig formaat te bekijken.
De Dow Jones gaf vrijdag 0,46% prijs en sloot op 51.286 punten, op weekbasis een verlies van 0,94%. De koers zakte deze week onder het EMA-20 van 52.055 en het SMA-50 op 52.069, die nu vlak bij elkaar liggen, terwijl het SMA-200 op 50.680 de langetermijntrend nog net overeind houdt. Boven de koers ligt een weerstandscluster tussen 52.750 en 54.750, de belangrijkste steun ligt bij 50.300.
Kort samengevat
Koers zakte deze week onder zowel het EMA-20 als het SMA-50, een vroeg signaal van verzwakkend kortetermijn momentum.
Boven het SMA-200 van 50.680 blijft de langetermijntrend nog overeind.
Een dubbele top rond de 53.250 houdt verder herstel richting de oude piek voorlopig tegen.
De steun bij 50.300 ving de daling deze week op en kan de komende sessies opnieuw een vangnet vormen.
De Bollinger Bands liggen tussen 51.161 en 53.148 met een basislijn op 52.155, een band die deze week duidelijk is verbreed door de toegenomen koersbewegingen.
Voor de komende sessies is de steun bij 50.300 cruciaal, een doorbraak daaronder brengt 48.000 in beeld, terwijl herstel boven het SMA-50 de weg vrijmaakt richting de weerstandscluster rond 53.000-53.250.
S&P 500 Index SPX
vrijdag +0,31%
Klik op de grafiek om deze op volledig formaat te bekijken.
De S&P 500 won vrijdag nog 0,31% en sloot op 7.377 punten, maar op weekbasis resteert een verlies van 2,68%. De koers staat onder het EMA-20 op 7.620 en het SMA-50 op 7.679, en nadert nu ook het SMA-200 op 7.325, dat als laatste steunlaag van de langetermijntrend fungeert. Weerstand ligt gelaagd bij 7.580, 7.690 en 7.820, steun ligt bij 7.300. In de grafiek tekent zich een duidelijke top af rond de 7.800 tot 7.850 zone, gevolgd door een neerwaartse correctie met lagere toppen.
Kort samengevat
Koers noteert nu onder zowel het EMA-20 als het SMA-50, het kortetermijnbeeld is duidelijk verzwakt.
Met een daling tot net boven het SMA-200 van 7.325 staat de langetermijntrend voor het eerst sinds maanden onder druk.
De RSI op 35 nadert de oversold zone, wat ruimte laat voor een tegenbeweging.
De steun bij 7.300 hield deze week nog net stand.
De Bollinger Bands liggen tussen 7.418 en 7.897 met een basislijn op 7.658, een brede band die de stevige koersuitslagen van deze week laat zien.
Voor de komende sessies is het SMA-200 bij 7.325 de sleutelgrens, een doorbraak daaronder zou de langetermijntrend echt doen kantelen, terwijl de steun bij 7.300 voorlopig nog als laatste vangnet geldt.
Nasdaq 100 Index NDX
vrijdag +1,35%
Klik op de grafiek om deze op volledig formaat te bekijken.
De Nasdaq 100 herstelde vrijdag met 1,35% naar 26.990 punten, maar blijft op weekbasis 4,91% achter. De koers zakte deze week onder het EMA-20 op 28.827, het SMA-50 op 29.633 en voor het eerst in maanden onder het SMA-200 op 27.984, een duidelijk negatief signaal voor de langere termijn. Weerstand ligt gelaagd bij 28.200, 28.900, 29.700 en 30.750, steun ligt bij 26.180. De grafiek toont een dubbele top rond de 30.750 weerstand, gevolgd door een doorbraak onder het langetermijn gemiddelde.
Kort samengevat
Koers zakte deze week onder het SMA-200 op 27.984, de langetermijntrend is daarmee voor het eerst in maanden omgeslagen.
Het EMA-20 noteert inmiddels ook onder het SMA-50, een vroeg negatief signaal op midlange termijn.
De sterke rebound van vrijdag met 1,35% laat zien dat kopers de zone rond 27.000 als koopkans zien.
De RSI op 31 ligt dicht bij oversold niveau, wat de kans op een verdere tegenbeweging vergroot.
De Bollinger Bands liggen tussen 27.020 en 31.162 met een basislijn op 29.091, een duidelijk teken van de hoge volatiliteit in de chip en AI hoek.
Voor de komende sessies is het de vraag of de koers boven het SMA-200 van 27.984 kan terugklimmen, lukt dat niet dan ligt de steun bij 26.180 als volgende vangnet, bij herstel ligt de 1e weerstand bij 28.200.
Philadelphia Semiconductor Index SOX
vrijdag +4,21%
Klik op de grafiek om deze op volledig formaat te bekijken.
De SOX, de Amerikaanse chipindex, veerde vrijdag 4,21% op naar 9.390 punten na de ineenstorting van donderdag, maar blijft op weekbasis 12,15% achter, veruit de zwakste van de 10 gevolgde indices. De koers staat nu onder het EMA-20 op 10.896, het SMA-50 op 11.695 en het SMA-200 op 10.831, het technische beeld is dus op alle tijdvlakken negatief gedraaid. Weerstand ligt bij 10.450, 11.000,12.100 en 14.000, de eerstvolgende steun ligt nu pas bij 8.400. De index brak deze week uit de maandenlange handelsrange tussen 10.450 en 12.100 naar beneden.
Kort samengevat
Koers staat nu onder het EMA-20, het SMA-50 en het SMA-200, het technische beeld is duidelijk omgeslagen naar negatief.
De index brak deze week uit de maandenlange handelsrange tussen 10.450 en 12.100 naar beneden.
Het sterke herstel van vrijdag met 4,21% toont dat er op de lagere niveaus alweer wat koopbereidheid is.
De RSI op 31 ligt al dicht tegen oversold aan, wat ruimte geeft voor verder herstel op de korte termijn.
De Bollinger Bands liggen tussen 9.406 en 12.646 met een basislijn op 11.026, een extreem brede band die de hevige koersschommelingen van de afgelopen week weerspiegelt.
Voor de komende sessies blijft de steun bij 8.400 de belangrijkste grens naar beneden, terwijl de oude steun bij 10.450, nu omgeslagen in weerstand, en de 1e horde vormt bij een verder herstel.
05 • Marktpsychologie
Blijf bij je plan
Weken zoals deze laten zien waarom marktpsychologie minstens zo belangrijk is als de techniek van een grafiek. Trader Guy benadrukt het telkens weer, een plan is pas een plan als je het ook volgt op het moment dat het pijn doet. Toen de daling van donderdag begon, nam hij zelf de stoploss op de openstaande posities, geen discussie, geen hopen op herstel, gewoon het plan volgen. Dat is precies het verschil tussen beleggers die een correctie overleven en beleggers die zichzelf in de problemen brengen.
Wie zonder plan handelt is extra kwetsbaar voor de emoties die een week als deze oproept, angst om alles te verliezen op het dieptepunt en hebzucht om te snel weer in te stappen zodra de 1e candle groen kleurt. Bij US Markets wordt daarom al jaren de nadruk gelegd op discipline, vaste regels voor instap en stop, en het accepteren dat niet elke trade een winnaar is. Die structuur maakt het makkelijker om kalm te blijven wanneer de SOX in 1 dag 12% verliest en de dag erna weer 4% herstelt. Trader Guy, die de beurs al tientallen jaren volgt, heeft dit patroon wel vaker gezien en weet dat juist deze fase in de markt om extra discipline vraagt.
De rente op 10 jaar staat op een niveau van 4,86%, de rente op 30 jaar op 5,26%, beide hoger dan vorige week door de sterke banencijfers van vrijdag. Brent olie sloot vrijdag op $98,32 per vat, nagenoeg vlak op de dag maar op weekbasis een stevig verlies door het ruime aanbod en de recente OPEC+ besluiten. Goud daalde 0,83% op de dag naar $4.079 per troy ounce, maar wint op weekbasis nog altijd 4,5%, zilver verloor 0,78% naar $51,97 per troy ounce met een weekwinst van 5,4%. De angstmeter VIX kelderde 9% naar 25,64 punten, al staat die op weekbasis nog altijd 32% hoger door de schok van donderdag.
07 • Vooruitblik Week 46
Inflatiecijfers bepalen de toon
Komende week staat vooral in het teken van de Amerikaanse inflatiecijfers. Op dinsdag 10 november komt de Amerikaanse CPI naar buiten, de markt rekent op 0,3% op maandbasis tegenover 0,6% de vorige keer, en op 3,7% op jaarbasis. Ook de Nederlandse inflatiecijfers staan dinsdag op de agenda, en op woensdag volgt de Duitse CPI.
Daarnaast loopt het Amerikaanse winstseizoen verder door, met nog diverse techbedrijven en retailers die met cijfers komen. Voor de markt wordt het vooral de vraag of de rust van vrijdag standhoudt, of dat de onzekerheid over de AI bestedingen opnieuw de kop opsteekt.
Macro agenda komende week
Dinsdag 10 november, Nederlandse CPI op jaarbasis, Amerikaanse CPI Woensdag 11 november, Duitse CPI op maandbasis.
Risicowaarschuwing:
Beleggen brengt risico's met zich mee, je kunt je inleg geheel of gedeeltelijk verliezen. Deze nieuwsbrief is uitsluitend informatief bedoeld en vormt geen individueel beleggingsadvies.
Bronnen:
Alle informatie in deze nieuwsbrief is zo goed als mogelijk gecontroleerd, maar veel wordt nu gegenereerd met AI, waardoor er eventueel nog foutjes tussen kunnen zitten. Bronnen, Investing.com, TradingView, Yahoo Finance, MarketWatch, TheStreet.com en eigen koersdata USMarkets.nl.
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.