|
Marktoverzicht • 9 maart 2026
Olie boven de $100, futures diep in het rood
De markten openen maandag in een sfeer van regelrechte paniek. Brent-olie steeg in de vroege handel naar bijna $120 per vat, WTI piekte zelfs kort boven de $120. Dat zijn de hoogste niveaus voor olie sinds juni 2022. De stijging van vorige week was al historisch groot, +30% op weekbasis, maar het weekend bracht een nieuwe escalatie: De Israelische aanvallen op 4 olieopslag faciliteiten in Teheran veroorzaakten een enorme giftige rookwolk boven de stad, terwijl Iran een ontzoutingsinstallatie in Bahrein trof. De aanslagen op de Iraanse infrastructuur zijn de directe oorzaak van deze nieuwe koopgolf in olie, al zijn de prijsstijgingen in de vroege maandaghandel enigszins teruggelopen nadat de Financial Times berichtte dat G7-ministers van Financiën later op de dag overleg voeren over een gezamenlijke vrijgave van strategische oliereserves via de IEA.
De Amerikaanse aandelen-futures weerspiegelen de schrik volledig. De Dow futures daalden even tot meer dan 1.000 punten (-2,3%), S&P 500 futures -2,1% en Nasdaq 100 futures -2,4%. Ook in Azië liepen de beurzen zwaar terug: de Japanse Nikkei verloor meer dan 5% en de Zuid-Koreaanse Kospi 6%. Goud en zilver daalden licht, opvallend, want normaal fungeren die als vluchthavenwaarden bij geopolitieke spanningen. De dollar steeg weer wat. De Bitcoin zakte naar circa $66.500-$67.000.
Analisten waarschuwen dat olie boven de $100 niet zomaar een grondstoffenrally is. Economen rekenen bij dit prijsniveau op een inflatiedruk van circa 0,7 procentpunt extra en een groeivertraging van 0,4 procentpunt wereldwijd. Dat brengt het gevreesde stagflatiescenario opnieuw nadrukkelijk op tafel: zwakke groei gecombineerd met hardnekkig hoge inflatie. De Fed, die volgende week woensdag bijeenkomt, zit daarmee klem. Renteverlaging kan niet bij $100+ olie, maar verhogen bij een verzwakkende banenmarkt is evenmin een optie. Trump reageerde via sociale media met de boodschap dat olieprijzen snel zullen dalen zodra de Iraanse nucleaire dreiging is uitgeschakeld, maar de markt deelt dat optimisme vooralsnog niet.
Benzineprijzen in de VS stegen de afgelopen week al met bijna 47 dollarcent per gallon. Als de Straat van Hormuz geblokkeerd blijft, houden analisten rekening met scenario's richting de $150 per vat. Wekelijks CPI-inflatiecijfer over februari wordt dinsdag gepubliceerd en wordt de volgende grote test voor de markt. Alleen in februari was de oorlog nog niet begonnen, dus uit deze cijfers kunnen we nog niet ontleden van wat er nu speelt.
Brent olie op recordniveau voor 2026. Een stijging van bijna 15% in één enkel weekend is uitzonderlijk. De laatste keer dat we zoiets zagen was bij de aanslag op de Saoedische olie-installaties in 2019. De directe aanleiding: Israelische aanvallen op olieopslagfaciliteiten in Teheran en de nagenoeg volledige blokkade van de Straat van Hormuz.
De Brent boven de $100 stuwt de inflatie, drukt het consumentenvertrouwen en maakt de positie van de Fed onmogelijk. Verlagen kan niet bij dit soort energieprijzen, verhogen gaat niet bij een verzwakkende arbeidsmarkt. Energie en defensie profiteren, alles wat energie verbruikt staat onder druk. De week staat verder volledig in het teken van de geopolitieke ontwikkelingen en het CPI-cijfer van morgen.
|