...

Ook Ross Sorkin waarschuwt: Deze markt staat op instorten

vandaag om 14:00 | US Markets Redactie | leestijd: 4 minuten | moeilijkheid: 11 / 12 | (0)

Andrew Ross Sorkin waarschuwt dat de huidi­ge aan­de­len­markt op een kan­telpunt staat en uitein­delijk dan toch zal instorten. In een recent inter­view op CBS’s 60 Min­utes’ vergelijkt de finan­ciële jour­nal­ist de huidi­ge op AI-gedreven koerssti­jgin­gen met de his­torische dot­com- en vast­goedzeep­bellen, en hij noemt de sit­u­atie zow­el opmerke­lijk’ als zeer gevaar­lijk’. Wat we ook niet over het hoofd mogen zien is dat het aan­tal ETF’s nu het aan­tal indi­vidu­ele aan­de­len overtre­ft en dat er enorme investerin­gen in kun­st­matige intel­li­gen­tie wer­den gedaan. Zo ziet Sorkin dat de struc­turele over­waarder­ing en spec­u­latie onver­mi­jdelijk kun­nen lei­den tot een ste­vige beurscrash en mogelijk al bin­nen enkele maanden.



De waarschuwing van Andrew Ross Sorkin

Andrew Ross Sorkin, een finan­cieel jour­nal­ist en auteur die vrij bek­end is, waarschuwt dat de huidi­ge mark­tom­standighe­den op het punt staan om te imploderen. Tij­dens een inter­view op CBS’s 60 Min­utes’ stelde hij dat we absolu­ut niet kun­nen voor­spellen wan­neer de mark­t­bubbel uit elka­ar zal spat­ten, maar wel dat die grote beurscrash onver­mi­jdelijk is. 

Sorkin heeft recent zijn boek 1929’ uit­ge­bracht, over de grote beurscrash van bij­na een eeuw gele­den. In dit inter­view vergelijkt hij de huidi­ge sit­u­atie met die van toen, met een markt die hij als boom­ing’ en zeer gevaar­lijk’ beschouwt.

Sorkin’s zor­gen over de overwaarderingen

Vol­gens Sorkin bevin­den we ons op een kan­telpunt: de markt zit in een opmerke­lijke’ bloei, mogelijk aange­dreven door de spec­tac­u­laire groei van de AI-aan­de­len en de investerin­gen in slimme tech­nolo­gieën. Maar hij waarschuwt er meteen bij dat dit alles ook een gevaar­lijke zeep­bel kan zijn, vergelijk­baar met eerdere his­torische bubbels.

Hij wijst er ook op dat het aan­tal exchange-trad­ed funds (ETF’s) inmid­dels hoger is dan het aan­tal indi­vidu­ele aan­de­len, wat vol­gens hem een teken is dat er sprake is van oververhitting. 

Wat zegt de economie ons momenteel?

De economis­che sit­u­atie doet hem denken aan de beruchte bubbels van eerder. De dot­com zeep­bel ron­dom het mil­len­ni­um (2000) en de vast­goed­bubbel van 2007 – 2008 wat in feite hele goeie voor­beelden zijn van hoe cri­sis­si­t­u­aties juist die door over­waarder­ing en spec­u­latie wer­den aangejaagd. 

Het grote vraagteken is en bli­jft nu alleen nog maar wan­neer zo’n bubbel zal barsten. Vol­gens Sorkin wordt de markt momenteel bij­na kun­st­matig onder­s­te­und door die grote investerin­gen in AI, die hon­der­den mil­jar­den dol­lars omvat­ten. En dat zelfs door een bedri­jf dat nog niet eens beurs geno­teerd is (Ope­nAI), anders was het alle­maal nog meer opge­blazen geweest mocht iedereen kun­nen han­de­len in OpenAI.

Hij benadrukt dat dit of een soort goud­koorts’ is wat wil zeggen dat zo’n razend­snelle oplev­ing gevol­gd kan wor­den tot een zeer snelle ineen­stort­ing (crash). Het zal nog wel enkele jaren duren om te kun­nen zeggen hoe deze peri­ode is afgelopen en welke schade er in werke­lijkheid werd achtergelaten.

Andere zor­gen en risico’s

De zor­gen van Sorkin wor­den gedeeld door meerdere andere invloedrijke fig­uren uit de finan­ciële wereld. JPMor­gan Chase-CEO Jamie Dimon heeft eerder aangegeven dat hij veel meer zor­gen heeft dan anderen’ over een aanstaande cor­rec­tie van de Amerikaanse aan­de­len­markt. Vol­gens hem is er ongeveer een kans van 30% dat er een grote dal­ing komt van 10% tot 20%. Nor­maal gezien komt iemand als hij niet verder dan 10% kans.

Daar­naast wijst onder­zoek van MacroS­trat­e­gy Part­ner­ship” uit dat de huidi­ge AI-bubbel maar lief­st 17 keer grot­er is dan die van net voor de dot­com crash en vier keer grot­er dan de vast­goed­cri­sis van 2008. Dat is niet iets om naast ons neer te leggen.

Wat speelt er nog meer?

De grote zor­gen wor­den ook nog extra ver­sterkt door recente belei­dswi­jzigin­gen, waaron­der de afschaffing van strik­te regel­gev­ing onder de Trump-admin­is­tratie, een toen­e­mende afhanke­lijkheid van schulden en de nieuwe plan­nen die pri­vate-investerin­gen mogelijk mak­en in de pensioenspaarfondsen. 

Deze fac­toren zor­gen mede voor een gevaar­lijke com­bi­natie want een markt die steeds meer getest wordt door nog meer spec­u­latie, een over­matige schulden­last en het verd­wi­j­nen van de belan­grijke bescherming door de overheid.

Een onver­mi­jdelijke crash?

Vol­gens Sorkin is een mark­t­crash dus onver­mi­jdelijk, maar het exacte moment is niet te bepalen en bli­jft zoals alti­jd onduidelijk. Hij benadrukt wel dat de markt snel kan instorten zodra het vertrouwen verd­wi­jnt. Zoi­ets gebeurt ineens, in een vingerknip, en niets kan de dal­ing dan tegen­houden, omdat iedereen via dezelfde deur naar buiten wil.

Hij voegt eraan toe dat het niet eens de vraag is of, maar wel wan­neer de markt zal crashen. En dat het helaas onver­mi­jdelijk is. Het komt eraan,’ besluit hij.

Tot slot zei hij dat hij het absolu­ut niet had gewenst dat het eraan zit te komen, maar we kri­j­gen een beurscrash.’

US Mar­kets redactie


Reageren

Anonieme comments achterlaten is niet toegestaan. Hiervoor moet u ingelogd zijn. Login »

2 comments

vandaag om 19:25

Zal allemaal wel maar ga pas shortpositie innemen als het echt nodig is.

(0)
vandaag om 17:50

Vandaag nog niet blijkbaar.....

(0)
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.