Beursbox-lezers vroegen om een update over ASML. Daarom zetten we vanavond op een rij waar de chipmachinebouwer nu mee bezig is, want de cijfers van vorige week en een bericht over een nieuwe tool bepalen het beeld.
Wat ASML vorige week meldde
Vorige week woensdag, 14 oktober, kwam ASML met cijfers over het 3e kwartaal. Volgens het bedrijf zelf kwam de omzet uit op €11,7 miljard, een record en flink meer dan de €9,3 miljard van het 2e kwartaal (dit cijfer staat bij ons op een enkele bron, het bedrijf zelf). De nettowinst kwam volgens ASML op €5,0 miljard en de brutomarge op 57,5%, tegen 54,0% een kwartaal eerder (slechts 1 bron meldt dit).
Ook de vooruitblik is opvallend. Voor het 4e kwartaal rekent ASML op een omzet van €14,2 tot €15,2 miljard met een brutomarge van circa 57%. Voor heel 2026 houdt het bedrijf het op een omzet van €44 tot €45 miljard, bij een brutomarge van circa 56% (niet breed bevestigd).
Topman Christophe Fouquet zegt dat klanten hun vraagverwachting voor de komende jaren blijven verhogen, en dat sommigen al willen bestellen voor 2029 en 2030. Het aanbod dat ASML voor 2027 en 2028 plant, dekt de vraag volgens het bedrijf niet volledig, dus kijkt het naar extra capaciteit voor 2028. Een orderboek dat zo ver vooruit kijkt, is mooi om te lezen, maar het blijft een bericht van het bedrijf zelf. Wat de markt er de komende weken mee doet, moeten we afwachten.
Het bericht over hybrid bonding
Vrijdag 16 oktober meldde onderzoeksbureau SemiAnalysis, op basis van 27 patentaanvragen, dat ASML werkt aan een hybrid bonding tool, een machine om chips op elkaar te stapelen. ASML bevestigt dat niet. Een woordvoerder wilde niet op het bericht ingaan en wees naar de eerste tool voor advanced packaging die het vorig jaar lanceerde. Besi, nu een van de grote namen in dat segment, kwam die dag onder druk te staan.
Het is niet zeker, maar als ASML hier echt mee naar buiten komt, kan dat de positie van Besi lastiger maken. Voorlopig gaat het om een bericht dat het bedrijf zelf niet bevestigt.
Wat dit voor het aandeel betekent
Een koers van vandaag zetten we er niet bij, want die hebben we niet bij 2 bronnen kunnen controleren. Wie ASML volgt, doet er goed aan donderdag vanaf 09:00 uur de opening in Amsterdam te bekijken, want dan weten we of de markt na de cijfers en dit bericht nog dezelfde kant op kijkt. De AI-vraag die al die chips aandrijft kwam vandaag ook aan bod bij Nvidia, waar Jensen Huang Europa opriep zelf AI te bouwen.
