Vanmorgen, voor de opening in Europa, zetten we op een rij wat er afgelopen nacht speelde. Wall Street liet woensdag winst zien, Azië gaf vanmorgen een stuk terug en de olie blijft hoog. Nu eerst Amerika.
Wall Street: de Dow sluit sterk, techcijfers nabeurs
De Dow Jones won woensdag 0,69% en sloot op 52.856 punten. De S&P 500 deed er ruim 0,5% bij en de Nasdaq ruim 1%, dus de techsector trok de kar. Chipaandelen liepen daarbij voorop, en het AI-optimisme van een dag eerder leek zo even door te lopen. SpaceX sloot woensdag fors hoger na cijfers die beter waren dan verwacht, en topman Elon Musk zei volgens verslaggeving van AP dat SpaceX en Tesla werk maken van een onderzoek naar een mogelijke fusie. Dat blijft voorlopig een onderzoek, dus daar moeten we rustig mee afwachten.
Na de slotbel kwamen Tesla en Meta Platforms met hun cijfers over het 3e kwartaal. Meta liet volgens TipRanks een omzet en winst boven de verwachting zien en het aandeel stond nabeurs hoger, ondanks een forse juridische last. Bij Tesla was het beeld wisselender, want de winst kwam volgens dezelfde berichten boven de verwachting uit maar het aandeel gaf nabeurs toch iets terug, terwijl de uitgaven aan AI en robotaxi's de aandacht trokken. Hoe de Amerikaanse beurzen daarop later vandaag reageren moeten we afwachten, de futures staan vanmorgen lager.
Eerder deze week keken we al vooruit op Tesla en Meta en SAP. Wie de cijfers wil nalezen vindt daar de verwachtingen van voor het rapport.
Azië: chipsector levert fors in
In Azië werd vanmorgen vooral verkocht. Volgens AP stonden de Nikkei en de Kospi flink lager, en de Hang Seng deed daar tijdens de sessie nog een schepje bovenop. De Kospi gaf daarbij meer prijs dan de Nikkei, met Samsung Electronics en SK Hynix als zwaarste dalers, en in Tokio hadden SoftBank en Tokyo Electron het zwaar. AP wijst op de zorg dat de bouw van datacenters kan vertragen nu lenen duurder wordt, wat vooral de Aziatische chipmakers raakte. Tokio is inmiddels bijna dicht en Hongkong handelt nog, dus dit blijft een tussenstand.
Olie, goud en dollar
De Brent-olie noteert vanmorgen boven de $110 per vat en de oliemarkt blijft nerveus. Brent schommelde de afgelopen tijd volgens AP tussen $97 en $112, met onzekerheid over de oorlog met Iran als rode draad. Volgens investingLive, dat zich beroept op The New York Times, zouden de VS en Israël na de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen een korte maar intensieve ronde aanvallen op Iran voorbereiden. Dat blijft een bericht van horen zeggen, want president Trump blies geplande aanvallen dit jaar al eerder af. Het zorgt wel voor een olieprijs die snel kan omslaan.
Goud werd vanmorgen goedkoper, terwijl de dollar zwakker stond tegenover de euro en de yen. Of dat lang standhoudt, hangt waarschijnlijk af van het volgende nieuws uit het Midden-Oosten en van de rente, die in Amerika boven de 5% blijft hangen.
Europa: SAP trekt de aandacht
Op de Xetra gaat de aandacht om 09:00 uur naar SAP. Het bedrijf rapporteerde woensdagavond na de Europese slotbel, en volgens finanzen.net kwam de cloudomzet boven de verwachting van analisten uit, al bleef de cloud backlog iets achter. De Amerikaanse ADR's van SAP stonden nabeurs hoger. De eerste echte reactie in Frankfurt volgt dus pas bij de opening, en in een zwak gestemde markt kan die nog alle kanten op.
Houd vanmorgen de eerste uren in de gaten als u posities in techaandelen aanhoudt, want de chipverkopen in Azië en de futures wijzen op een nerveuze start. Veel risico kunnen we op dit moment niet nemen, en we wachten rustig af tot er een betrouwbaar momentum komt.
